Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 28 lipca 2020 r.

edukacja i kultura 28.07.2020
Komisja Kultury i Środków Przekazu (fot. M. Józefaciuk, Kancelaria Senatu)

Przedstawiciele techników estradowych, organizatorzy spotkań i wydarzeń oraz menadżerowie artystów, podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu  mówili o zapaści swojej branży, bez której trudno będzie przetrwać polskiej kulturze.

Komisja debatowała nt. sytuacji branży eventowej w czasie pandemii COVID-19. Przedstawiciele tej branży mówili, że są w rozpaczliwej sytuacji. Ich działalność została najwcześniej zamrożona, a teraz najwolniej jest odmrażana i w perspektywie wzrostu zachorowań jesienią nie ma widoków na jej normalne funkcjonowanie.

Proponowali konkretne rozwiązania ułatwiające wyjście z kryzysu. Bartosz Bieszyński z Rady Przemysłu, Spotkań i Wydarzeń jako jedno z rozwiązań zaproponował pobudzenie popytu. „Narzędziem szeroko stosowanym w tym celu w Unii Europejskiej jest obniżenie stawek VAT, żeby zachęcić klienta zarówno indywidualnego jak i biznesowego do zakupu biletu, koszulki itp.” – podkreślił. W jego ocenie VAT powinien zostać zmniejszony z 5 do 8% w zależności od możliwości. Bartosz Bieszyński zwrócił uwagę, że banki komercyjne nie przedłużają linii kredytowych branżom takim, jak turystyka, rozrywka, wydarzenia, transport autokarowy, hotele. „To się dzieje nawet przy podniesieniu gwarancji de minimis do 80%. Proponujemy, aby 18–19% subwencji PFR-u mogło być automatycznie umarzane” – mówił. Zwrócił uwagę, że pod koniec czerwca kończą się zwolnienia z ZUS-u, świadczenia postojowe, dopłaty do wynagrodzeń.

Grzegorz Łapczyński z Polskiej Izby Techniki Estradowej zaznaczył, że polscy organizatorzy imprez takich jak festiwale, koncerty, żeby sprostać wymogom artystów m.in. zagranicznych, zadłużali się inwestując w sprzęt, którego teraz z braku pracy nie mogą spłacać. Jego zdaniem za chwilę sprzęt zostanie sprzedany za 10–15% wartości, polskie firmy zostaną przejęte przez zagraniczne, a pracownicy z doświadczeniem znajdą pracę w innych państwach. „My już nie możemy czekać” – mówił.

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk poinformowała, że w przyszłym tygodniu do Sejmu zostanie wniesiony projekt ustawy przedłużającej o 4 miesiące, począwszy od czerwca, narzędzia tarczy covidowej: zwolnienie przedsiębiorców z ZUS i świadczenie postojowe.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Barbara Zdrojewska zaprosiła przedstawicieli ministerstw kultury i rozwoju na posiedzenie komisji w podobnym składzie we wrześniu oraz przedstawienie przez oba resorty informacji o wysokości środków przeznaczonych na pomoc tej branży i planach pomocy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce

Konferencja poświęcona kierunkom reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”