Narzędzia:

Marszałek Senatu o pracach podczas 12. posiedzenia Izby

legislacja zdrowie 17.06.2020
Marszałek Senatu o pracach podczas 12. posiedzenia Izby (fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu)

Podczas rozpoczętego w środę, 17 czerwca br. dwudniowego posiedzenia Senat zajmie się między innymi ustawą w sprawie dodatku solidarnościowego dla osób, które po 15 marca br. straciły pracę. Jak poinformował na briefingu przed posiedzeniem Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, decyzję w tej sprawie podjął Konwent Seniorów. Debata nad tym punktem rozpocznie się w środę, ale głosowanie planowane jest na czwartek, 18 czerwca. Jak zaznaczył Marszałek, senatorowie prawdopodobnie wprowadzą do tej ustawy sporo poprawek. „Jakimś dziwnym obyczajem bezrobotni są w tej ustawie dzieleni na lepszych i gorszych, jedni mają dostać 1200 złotych, inni 1400, jedni od czerwca, drudzy od września, senatorowie chcą to i wiele innych rzeczy naprawić” – podkreślił.

Marszałek Grodzki poinformował, że planowana jest także obszerna debata nad Tarczą antykryzysową 4.0 wprowadzającą m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm. Jak zaznaczył, komisje obradowały nad nią wiele godzin i zgłosiły liczne poprawki, nad którymi pracują teraz legislatorzy. Stąd też ten punkt porządku dziennego, planowany jako pierwszy, zostanie rozpatrzony w dalszej części obrad.

Ponadto w czwartek, jak zapowiedział Marszałek, Senat zajmie się ustawą o zawodzie lekarza oraz uchwałą o znaczeniu edukacji europejskiej. Uchwale tej towarzyszy w Senacie wystawa, poświęcona Konstytucji dla Europy autorstwa Wojciecha Jastrzębowskiego. Dokument ten powstał w 1831 roku i jest uznawany za pierwszy projekt konstytucji dla zjednoczonej Europy.  

Podczas konferencji prasowej Marszałek Senatu zaapelował także do Państwowej Komisji Wyborczej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych o rozwiązanie problemów dostępności Polaków do składów obwodowych komisji wyborczych powoływanych poza granicami Polski. "Dochodzą do nas bardzo niepokojące sygnały, że konsulowie w różnych krajach i w różnych miastach utrudniają dopisywanie się kandydatów do komisji wyborczych" - powiedział prof. Tomasz Grodzki. „Apeluję do PKW i MSZ, bo w gestii tych dwóch organów leży rozwiązanie tego problemu, aby te niepokojące sygnały, dotyczące trudności w budowaniu komisji wyborczych za granicą oraz w dostępie Polaków do głosowania jak najszybciej rozwiązały" - dodał Marszałek Senatu. Podkreślił, że każdy obywatel RP, jeśli ma prawo do głosowania, to musi mieć to prawo w pełni zapewnione niezależnie od miejsca pobytu. Jak zaznaczył, do głosowania poza granicami Polski zgłosiło się ponad 330 tysięcy naszych obywateli, a sprawę ich głosowania monitoruje szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Bogdan Klich.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Spotaknie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.