Narzędzia:

Zmarł Mieczysław Gil, senator VIII kadencji

29.09.2022
Senator Mieczysław Gil, foto Archiwum Senatu

28 września 2022 r. zmarł Mieczysław Gil, senator VIII kadencji, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, reprezentujący okręg wyborczy w woj. Świętokrzyskim.

Urodził się 9 stycznia 1944 r. w Gacach Słupieckich. Ukończył Technikum Hutniczo-Mechaniczne w Krakowie. Do 2004 r., z przerwami, pracował w Hucie im. Lenina (obecnie Huta im. T. Sendzimira). W marcu 1968 r. został zawieszony za odmowę udziału w bojówkach pacyfikujących manifestacje studenckie. W końcu lat siedemdziesiątych XX w. kolportował pismo „Robotnik”, był redaktorem „Głosu Nowej Huty”. W sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku, był rzecznikiem strajkujących na Wydziale Stalowni Martenowskiej. Od września 1980 r. zasiadał w zarządzie Komisji Robotniczej Hutników (KRH), a od marca 1981 r. przewodniczył KRH NSZZ „Solidarność”. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego zarządu małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Był delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”, członkiem Komisji Krajowej związku. W 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, przewodniczył strajkowi w Hucie im. Lenina, a także Regionalnemu Komitetowi Strajkowemu „Solidarności” Regionu Małopolska. Po pacyfikacji strajku ukrywał się, został aresztowany i skazany na 4 lata pozbawienia wolności; zwolniony w wyniku amnestii w 1983 r. W związku z zakazem powrotu do pracy do 1989 r. utrzymywał się z rolnictwa. Kontynuował działalność w podziemnej „Solidarności”. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, w pracach zespołu ds. gospodarki i polityki społecznej. W 1989 r. został ponownie zatrudniony w Hucie im. Lenina, przewodniczył KRH NSZZ „Solidarność”. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Centrum Edukacji i Kształcenia w Krakowie, był doradcą prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu.

W latach 1998–2002 sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Był posłem na Sejm X i I kadencji, przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W Senacie VIII kadencji pracował w komisjach: Kultury i Środków Przekazu oraz Praw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Był współzałożycielem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Fundacji Dobrego Państwa. Zasiadał w Radzie Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

Pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów.

Został m.in. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.