Narzędzia:

Marszałek Senatu na obchodach stulecia Związku Polaków w Niemczech

24.09.2022
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

24 września br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z senatorem Adamem Szejnfeldem uczestniczył w międzyregionalnych obchodach stulecia Związku Polaków w Niemczech w Domu Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

Zgromadzonych gości powitała dyrektor Domu Polskiego Barbara Matysek-Szopińska. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie „Pieśni Rodła” – przedwojennego utworu, który stał się hymnem ZPwN. Następnie przemówienie wygłosił Marszałek Senatu.

„Działacze Związku Polaków w Niemczech jeszcze na długo przed wojną zostali wpisani na listę wrogów Rzeszy. 1200 z nich oddało życie lub przeżyło gehennę w obozach koncentracyjnych. Jesteśmy winni im cześć” – powiedział prof. Grodzki. Podkreślał, że należy pamiętać o tych, którzy „w czasach ogólnoświatowej katastrofy za cenę życia i krwi kultywowali polskość, bo wykazali się oni niezwykłym poświęceniem i hartem ducha”.

Marszałek zwrócił uwagę na analogie historyczne pomiędzy losami Polaków w czasie II wojny światowej i wojną toczącą się obecnie w Ukrainie. „Zdaliśmy egzamin z solidarności, bo wiemy, co to znaczyło być uchodźcą, cierpieć prześladowania ze strony szaleńców” – powiedział. W nawiązaniu do rosyjskiej agresji prof. Grodzki zwrócił uwagę na niebiezpieczne położenie Polski. „Spokój i dobrobyt, którymi dzięki Wspólnocie Europejskiej cieszymy się od ponad 70 lat, są zagrożone” – ostrzegał. „Za naszą granicą, czasami 6 km od Hrubieszowa, wybuchają pociski. Naród ukraiński, z którym łączy nas bolesna, trudna, ale wielowiekowa historia, bohatersko walczy i płaci ogromną cenę za to, że chce się uwolnić od rosyjskiego jarzma i dołączyć do rodziny wolnego świata” – mówił.

Marszałek Senatu wziął także udział w debacie pn. „Łączy nas historia”, w której uczestniczyli marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Dyskusję moderował prof. Waldemar Łazuga z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Senat – co wynika z zapisów związanych z jego odrodzeniem – opiekuje się Polonią. Jest to dla nas nie tylko obowiązek, lecz przede wszystkim zaszczyt i honor. W tej kadencji prowadzimy formułę Senatu otwartego – wszystkich zapraszamy do merytorycznej debaty” – mówił Marszałek. „Trudno jest zbudować wspólnotę. Zdecydowanie łatwiej ją spolaryzować – topiąc ją w bagnie nacjonalizmu i populizmu” – podkreślał prof. Grodzki, mówiąc o roli i zadaniach organizacji polonijnych, współczesnej generacji polityków i działaczy społecznych.
Na przykładzie prywatnych doświadczeń i własnej historii rodzinnej Marszałek podzielił się refleksją historyczną nt. odbudowywania relacji polsko-niemieckich po II wojnie światowej. „Pomimo okropieństw wojny i doznanych krzywd potrafimy odbudowywać Wspólnotę Europejską z Niemcami. Rządzący próbują ją zburzyć, a konsekwencje są trudne do przewidzenia” – ostrzegał.
„Kultywowanie Polskości nie kłóci się ze zgodnym współżyciem z innymi narodami. Wspólnota jest ważniejsza od podziałów, demokracja jest ważniejsza od totalitaryzmu, wolna wola i wolna myśl jest lepsza od indoktrynacji” – konkludował Marszałek Senatu.

Częścią uroczystości w Zakrzewie był koncert zespołu wokalnego Affabre Concinui, prezentacja wystawy „Związek Polaków w Niemczech: ludzie-idee-pamięć” oraz koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

W uznaniu zasług dla wzmacniania polskiej tożsamości poza granicami kraju – w związku z przypadającą w r. 2022 setną rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu II RP – prof. Grodzki wręczył organizatorom wydarzenia pamiątkowy obraz Senatu.

Związek Polaków w Niemczech został założony 27 sierpnia 1922 r. w Berlinie. Od początku swojej działalności podejmował wysiłki na rzecz poprawy losu mniejszości polskiej na ziemiach niemieckich. Od 1933 r., kiedy rozpoczął się proces przejmowania władzy przez nazistów, a gwarantująca Polakom prawa mniejszości konstytucja Republiki Weimarskiej przestała być przestrzegana, działacze ZPwN poddawali byli represjom, a po wybuchu II wojny światowej wielu z nich trafiło do obozów koncentracyjnych.
W 1951 r. Związek zarejestrowany został ponownie w RFN jako kontynuacja przedwojennej organizacji, początkowo z siedzibą we Frankfurcie nad Menem (do 1956), następnie w Bochum. Władze komunistyczne w Polsce nie uznawały ZPwN, co doprowadziło do rozłamu, wskutek którego powstał Związek Polaków w RFN „Zgoda”, utrzymujący intensywne stosunki z władzami PRL. W latach 80. ZPwN organizował zbiórki na rzecz „Solidarności” i protestujących przeciwko reżimowi komunistycznemu. Obecnie Związek działa zorganizowany w oddziały terenowe. Jego siedzibą jest Dom Polski w Bochum.
Godłem ZPwN od 1933 r. jest Rodło, przedstawiające w stylizowanej formie bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem. Znak zaprojektowała polska artystka Janina Kłopocka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów