Narzędzia:

Zmarł Zbyszko Piwoński, senator III– V kadencji

03.08.2022
Senator Zbyszko Piwoński, foto Archiwum Senatu

2 sierpnia 2022 r. zmarł Zbyszko Piwoński, senator III– V kadencji, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy, wybrany z okręgu lubuskiego.

Urodził się w 1929 r. w miejscowości Stawiski. Odbył studia matematyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, a także podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą.

Od 18. roku życia pracował w zawodzie nauczycielskim, początkowo w jednoklasowej szkole w Marszowie, a następnie jako kierownik szkół w innych miejscowościach powiatu Żary. Zajmował stanowisko zastępcy dyrektora Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Żaganiu, a następnie – dyrektora Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie. W latach 1969–82 był kuratorem okręgu szkolnego w Zielonej Górze. W okresie 1982–84 pełnił funkcję wicewojewody, a w latach 1984–90 – wojewody zielonogórskiego.

Przewodniczył Wojewódzkiej Radzie Przyjaciół Harcerstwa i Stowarzyszeniu Przyjaciół Filharmonii. Należał do Stowarzyszenia Uniwersytet Lubuski”.

W Senacie III kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, członkiem komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Nadzwyczajnej ds. inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany przepisów o obywatelstwie polskim. W Senacie IV kadencji pracował w komisjach: Nauki i Edukacji Narodowej, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Regulaminowej i Spraw Senatorskich. W Senacie IV kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, pracował w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Był współzałożycielem Parlamentarnego Koła Przyjaciół Harcerstwa i członkiem Parlamentarnego Koła ds. Ludzi Niepełnosprawnych.

W latach 1956–89 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, był członkiem założycielem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Uroczystości w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego uczestniczył w uroczystościach, które w rocznicę bitwy z 1920 r. odbyły się w Ossowie.

Apel do Sejmu o podjęcie prac nad senackimi inicjatywami

Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński i przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski w liście do Marszałek Sejmu zaapelowali, by Sejm zajął się projektami ustaw, złożonymi przez Senat.

Promocja oficerska WAT z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Senatu

Minister Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w promocji oficerskiej absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.