Narzędzia:

13. Gala Konkursu „Być Polakiem” z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Senatu

02.08.2022
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk uczestniczył 2 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie w gali 13. edycji Konkursu „Być Polakiem”, który skierowany jest do dzieci, młodzieży i nauczycieli ze szkół polonijnych na całym świecie. Minister odczytał list, jaki do laureatów wystosował Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. "Jestem pod wielkim wrażeniem nadesłanych przez was prac, waszej dociekliwości i wrażliwości oraz pasji tworzenia. Pokazaliście w sposób niezwykle wzruszający wasze osobiste przywiązanie do polskości. Jestem przekonany, że udział w tym konkursie pomógł wam w lepszym poznaniu Polski, naszej kultury i historii" - napisał Marszałek Grodzki. Ocenił, że konkurs nie jest ważny tylko dla młodych, ale też dla dorosłych. "Kiedy bowiem przejmiecie od nas pałeczkę w sztafecie pokoleń, poniesiecie w swoich sercach polskość i naszą ojczyznę i będziecie jej najlepszymi ambasadorami na całym świecie, a my z dumą i optymizmem, będziemy patrzeć, jak idziecie swoją własną drogą" -  przekazał w imieniu Marszałka Senatu RP minister Jarosław Stolarczyk.

13. konkurs "Być Polakiem" zorganizowała fundacja "Świat na Tak". Hasło wydarzenia brzmiało: "Mieszkasz poza Polską. Twoje serce jest w Polsce". Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów. Uczniowie przygotowywali prace w jednym z trzech formatów: pracy plastycznej, pracy literackiej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.

Podczas gali laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wśród wyróżnionych były osoby m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy, Bułgarii, Włoch i Kazachstanu.W imieniu nagrodzonych głos zabrała m.in. Victoria Billack (USA), która powiedziała: "Jesteśmy młodymi ludźmi ze wszystkich stron świata. Każdy z nas ma inny charakter, kolor skóry, kulturę. Każdy z nas ma coś, co nas łączy - miłość do Ojczyzny i język polski, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Będziemy te cenne skarby nosić i pielęgnować w sobie zawsze, aż do końca naszej ziemskiej wędrówki". "Chociaż pochodzimy z różnych państw, kultur i światów łączy nas Polska" - podkreśliła.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu "Być Polakiem" posłanka Joanna Fabisiak powiedziała, że uczestnicy konkursu są nadzieją Polski. Wskazała, że mają oni zobowiązanie do tego, żeby troszczyć się o Polskę, o flagę. "Nie zapomnijcie o tym spotkaniu z Polską, bo my po to organizujemy ten konkursu, żebyście wy się bardziej poczuli Polakami, związali z Polską. O to was prosimy, na to liczmy. I wierzymy, że tak będzie" - mówiła Fabisiak. List do uczestników uroczystości list skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Galę uświetniły występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz nagrodzonych dzieci.

Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Spotaknie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.