Narzędzia:

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

30.07.2022
Senator Barbara Borys-Damięcka pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944”. Fot. Marta Marchlewska-Wilczak / Kancelaria Senatu.

Senator Barbara Borys-Damięcka w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wzięła udział w upamiętniającej wybuch Powstania Warszawskiego uroczystości pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera.

W ramach obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego senator Kazimierz Michał Ujazdowski złożył wieńce pod pomnikami „Kobietom Powstania Warszawskiego” oraz Stanisława Jankowskiego „Agatona”.

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w apelu pamięci i złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie. W uroczystości wzięli udział powstańcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy stolicy.

„Powstańcy warszawscy wychowali kolejne pokolenia, które niosą pomoc walczącym na Ukrainie” – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Są wszyscy i nikt nie ma poczucia klęski. Wręcz przeciwnie, jest poczucie wielkiej dumy. A co najważniejsze, co jest dzisiaj największym zwycięstwem Powstania Warszawskiego to nieprawdopodobne poczucie wspólnoty. Ludzie przyjeżdżają po to, by w niej być” – podkreślił Andrzej Duda.

„78 lat temu my, powstańcy warszawscy stawiliśmy się w sercu kochanej ojczyzny, w Warszawie, by dać wyraz najwyższego umiłowania wolności” – powiedział wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Józef Mindziukiewicz ps. „Jur”. „Przez 2 miesiące walczyliśmy heroicznie o Warszawę i naszą godność” – dodał.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że „siła powstańców wynikała z patriotyzmu”. „Tylko tu nie chodzi o patriotyzm symboliczny, który jest oczywiście ważny (…). Tu chodzi o patriotyzm zaangażowany. Dlatego, że przez te wszystkie lata byliście zaangażowani w Państwo Podziemne, Szare Szeregi, pomoc innym. Stąd brała się ta pewność, ta siła” – podkreślił. „Bądźcie pewni jednego, że to zawsze w nas pozostanie i że zawsze będziemy wam za to dziękować” – zapewnił Rafał Trzaskowski.

O godz. 11 w ramach uroczystych obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego senator Barbara Borys-Damięcka w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego złożyła wieniec podczas uroczystości przed pomnikiem „Żołnierzom Żywiciela” w  parku im. Żołnierzy Żywiciela w Warszawie.

W uroczystości wzięli udział weterani, przedstawiciele władz i Wojska Polskiego oraz mieszkańcy dzielnicy Żoliborz. Przed kamieniem upamiętniającym walki złożono kwiaty i zapalono znicze.

„To właśnie na Żoliborzu padły pierwsze strzały podczas Powstania Warszawskiego” – przypomniał zastępca prezydenta Warszawy Tomasz Bratek. Powstaniec Bogusław Kamola ps. „Hipek” zaznaczył jak ważna jest pamięć o tym, co wydarzyło się w Warszawie 78 lat temu.

W sobotę 30 lipca 2022 r. Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wzięła udział w spotkaniu Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim, które odbyło sięw ramach obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe powstańcom warszawskim, pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego, a także osobom zaangażowanym w popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim.

„Dziękuję powstańcom za to, że są” – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Wasza służba dla Rzeczypospolitej jest realizowana.  Jesteście świadectwem postawy, jaką człowiek powinien mieć dla Ojczyzny i swoich rodaków” – wskazał. Prezydent ocenił, że „każda forma służby w Powstaniu Warszawskim była nieoceniona i była jednakowo ważna”. „Ta walka z karabinem w dłoni na linii, przenoszenie meldunków, poczty powstańczej, służba w szpitalu, każda forma była służbą dla Rzeczypospolitej” – zaznaczył Andrzej Duda.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, zwracając się do powstańców, powiedział: „78 lat temu stanęliście do walki o wolność i niepodległość, o wartości najważniejsze w życiu każdego narodu. Wartości te nabierają szczególnego znaczenia właśnie teraz, gdy trwa okrutna wojna na Ukrainie”.

Najważniejsze jest to, że bez was nie bylibyśmy bezpieczni, bez was nasza droga do wolności byłaby dużo, dużo trudniejsza i za to trzeba wam podziękować – mówił do powstańców warszawskich prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. „Czasami te wielkie słowa, jak danina krwi są wielką abstrakcją. W dzisiejszych czasach, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, okazuje się, że to nie jest abstrakcja, okazuje się, jak te wartości są istotne” – powiedział prezydent Warszawy. Trzaskowski powiedział, że dlatego obecne obrazy z Ukrainy chwytają nas mocno za serce, bo pamiętamy, co to znaczy, kiedy szaleniec próbuje skazać miasto na zagładę.

Teresa Stanek, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mówiła: „Minęło 78 lat, a mnie się wydaje, że to była chwila". Złożyła hołd "wszystkim żołnierzom polskim, przede wszystkim powstańcom, którzy walczyli tu, którzy walczyli na wszystkich krańcach Europy, o Polskę wolną, suwerenną, tolerancyjną, dającą możliwości rozwoju, piękną w pełnym tego słowa znaczeniu”.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz powiedział: „Mimo wielu przeciwności losu, w tym także prześladowań za działalność podczas wojny i walkę podczas Powstania Warszawskiego, pozostało w nas przekonanie, że agresorzy zawsze przegrywają, a dobrzy ludzie bez względu na to, jak mocno zostali skrzywdzeni, zostają w pamięci historii bohaterami”. „Dziękujemy wszystkim osobom, które 1 sierpnia o godzinie 17 zatrzymają się nie tylko w stolicy, aby minutą ciszy uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to wielki hołd dla wszystkich uczestników sierpniowego zrywu nie tylko dla żołnierzy, ale również dla ludności cywilnej, bez której nasza walka nie mogłaby trwać 63 dni” – podkreślił.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40–50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.