Narzędzia:

Zmiany w składzie Rady Ministrów

22.06.2022
Fot Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę 22 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera. Zastąpił na tej funkcji prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który odszedł z rządu. Agnieszka Ścigaj, Włodzimierz Tomaszewski i Zbigniew Hoffmann zostali powołani na funkcje ministrów-członków Rady Ministrów.

Zbigniew Hoffmann jest posłem PiS, zastępcą szefa Kancelarii Premiera i sekretarzem Komitetu ds. bezpieczeństwa. Ma mu podlegać bieżący nadzór nad Komitetem.

Posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj została powołana na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ma się ona w rządzie będzie zajmować szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Funkcję ministra-członka Rady Ministrów objął poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski, wywodzący się z Partii Republikańskiej. Tomaszewski zajął miejsce Michała Cieślaka, który zrezygnował z funkcji ministra.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP wskazywał, że pełnienie urzędu ministra - szczególnie w tych bardzo trudnych czasach - to wielka odpowiedzialność. "Dziękuję, że państwo przyjmujecie na siebie te zadania i wierzę w to, że będziecie je w znakomity sposób pełnili" – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie senatorów demokratycznej większości z liderami opozycji

29 czerwca br. senatorowie wraz z liderami ugrupowań tworzących demokratyczną większość w Izbie Wyższej dyskutowali o dalszej współpracy oraz o bieżącej sytuacji w kraju.

Prace w komisjach senackich – 29 czerwca 2022 r.

Obradowały senackie komisje: budżetu, ustawodawcza, nauki, praw człowieka, samorządu, obrony i infrastruktury.

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

Deputowani spotkali się w Senacie z członkami Komisji Spraw Zagranicznych i UE oraz Polsko-Irańskiej Grupy Przyjaźni. Przewodniczący obu Grup podpisali wspólne oświadczenie upamiętniające pomoc Iranu dla armii gen. Andersa.