Narzędzia:

Szef Kancelarii Senatu uczcił pamięć ofiar obozów koncentracyjnych

14.06.2022
Szef Kancelarii Senatu uczcił pamięć ofiar obozów koncentracyjnych

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski 14 czerwca 2022 r., w imieniu Marszałka Senatu RP, złożył wieniec pod Pomnikiem-Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady został ustanowiony w 2006 r., w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do nowo założonego obozu w Auschwitz 728 Polaków, m.in. żołnierzy kampanii wrześniowej, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjalistów, studentów, harcerzy, a także niewielką grupę polskich Żydów. Był to pierwszy masowy transport więźniów do tego obozu, dlatego ten dzień jest uznawany za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności

Co należy zmienić, by przygotować ośrodki zamknięte dla uchodźców na większą presję migracyjną i by były przestrzegane w nich unijne standardy - na ten temat dyskutowali parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.

Wizyta studyjna senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Wizyta studyjna członków senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Polityki Senioralnej i Społecznej na Północno-Wschodnim Mazowszu i Podlasiu.