Narzędzia:

W Senacie powstała Komisja Nadzwyczajna ds. inwigilacji

12.01.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

12 stycznia br., podczas 35. posiedzenia, Senat powołał Komisję Nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych. Za powołaniem komisji opowiedziało się 52 senatorów, 45 było przeciwko. Przewodniczącym komisji został senator Marcin Bosacki.

W skład komisji weszli ponadto senatorowie Jacek Bury, Gabriela Morawska-Stanecka, Michał Kamiński, Magdalena Kochan, Sławomir Rybicki i Wadim Tyszkiewicz.

Do zadań Komisji będzie należało wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem m.in. oprogramowania szpiegowskiego „Pegasus” oraz naruszeń prawa podczas stosowania przez służby specjalne kontroli operacyjnej, a także ocena wpływu ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji na proces wyborczy w Polsce. Komisja zajmie się także opracowaniem i wniesieniem inicjatywy ustawodawczej reformującej działalność służb specjalnych, a przygotowanej na podstawie m.in. założeń przedstawionych przez Rzecznika Praw Obywatelskich i działającej przy Rzeczniku grupy ekspertów.

Powołanie Komisji Nadzwyczajnej zostało uzasadnione ujawnieniem informacji o nielegalnej inwigilacji kilku osób publicznych, w tym senatora Krzysztofa Brejzy w czasie, gdy był on szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w trakcie wyborów parlamentarnych w 2019 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

"25 lat Polski w NATO"

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i jej wpływie na rozwój samorządności.