Narzędzia:

Uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

20.04.2017
Foto Katarzyna Czerwińska

„Gratuluję i bardzo dziękuję, że ta wspaniała organizacja funkcjonuje już 150 lat, pomimo że komuniści chcieli ją nie tylko zamknąć, chcieli zlikwidować pamięć o niej. Ale my mamy dobrą pamięć …” – mówił marszałek Stanisław Karczewski podczas uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, zorganizowanej z okazji 150. rocznicy jego powstania. Senat na swoim 39. posiedzeniu podjął uchwałę z okazji tej rocznicy.

Podczas otwarcia wystawy marszałek Senatu przypomniał, że ruchowi sokolemu przyświecało hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W jego ocenie właśnie w tym powiedzeniu zawiera się idea ruchu łączącego w sobie promowanie kultury i sprawności fizycznej z myśleniem o Polsce i patriotyzmem. Zwracając się do przedstawicieli gniazd sokolich z całej Polski, podkreślił: „Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię niepodległej Rzeczypospolitej”.

Otwarcie wystawy poprzedziła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kilkunastu członkom i działaczom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczyła minister Małgorzata Sadurska, szef Kancelarii Prezydenta RP. Uhonorowano nimi m.in.: Andrzeja Boguckiego, Andrzeja Olejnika, Grzegorza Bielca, Artura Bluma, Bronisława Kielara, Stanisława Mardułę, Andrzeja Nowakowskiego, Władysława Zaskalskiego, Michała Sienkiewicza, Witolda Zurzyckiego, Damiana Małeckiego, Zbigniewa Okorskiego i Zygmunta Śledziewskiego. W odczytanym podczas uroczystości liście prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje i wyrazy szacunku odznaczonym za ich wkład w odrodzenie i rozwój ruchu sokolego po 1989 r. Podkreślił, że był on prekursorski wobec ruchów skautowych, stanowił jedno ze źródeł sukcesu 1918 r., przygotował młodych Polaków na wyzwania, jakie przyniósł XX w. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że członkowie towarzystwa nie zaprzestali swojej działalności ani w okresie konspiracji, ani później, stając się wrogami władzy komunistycznej. Podczas uroczystości przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wręczyli marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu najwyższe odznaczenie Sokolstwa Polskiego – Złoty Krzyż Legii Honorowej, przyznany Senatowi i marszałkowi.

Prezentowana w Senacie wystawa, przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, ukazuje historię Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Ekspozycja, bogato ilustrowana zdjęciami, przypomina najważniejsze wydarzenia z dziejów stowarzyszenia, m.in. zlot grunwaldzki w Krakowie w 1910 r., powstania wielkopolskie i śląskie, kształtowanie się polskiego skautingu, powstanie Błękitnej Armii, historię sportu, zloty w 20-leciu międzywojennym czy odrodzenie ruchu po 1989 r.

Z uczestnikami uroczystości związanych z obchodami 150-lecia powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” spotkał się przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr. Podczas spotkania zaprezentowano srebrną monetę, wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski z okazji rocznicy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 19 stycznia 2020 r.

Obradowały komisje praw człowieka i zdrowia.

Posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej nt. sukcesu Izraela w szczepieniach przeciwko COVID-19

Posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej z udziałem prof. Rana Balicera, przewodniczącego Krajowej Rady Eksperckiej ds. COVID-19 przy Kancelarii Premiera Izraela, nt. sukcesu Izraela w szczepieniach przeciwko COVID-19.