Narzędzia:

Pożegnanie Jana Mincewicza, polityka, orędownika polskiej oświaty na Litwie

10.12.2016
Foto Portal L24

Od mszy w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła w Wilnie rozpoczęły się 10 grudnia 2016 r. uroczystości pogrzebowe śp. Jana Mincewicza, znanego polskiego polityka na Litwie, patrioty, animatora kultury, posła na litewski Sejm, wicemera rejonu wileńskiego, orędownika polskiej oświaty na Litwie. Mszę św. odprawił ks. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Wilnie. W uroczystościach Senat reprezentował senator Artur Warzocha.

„Jest to msza św. pogrzebowa, ale też msza św. dziękczynna za dar, jaki społeczność polska miała od Pana Boga w osobie śp. Jana Mincewicza” – powiedział ks. Jasiński.
„Gaude Mater Polonia rozpoczęła mszę. Można dodać: Gaude Mater Lituania, Gaude Mater Wileńszczyzna, bo dzisiaj Ten, który ukochał tę ziemię, pokochał ten lud, który służył swoimi pracami, staje przed obliczem Tego, do którego przez życie dążył” – mówił kapłan.

Podczas pożegnania odczytany został list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. „Z wielkim żalem żegnamy dzisiaj Jana Mincewicza, wybitnego Polaka, patriotę. Jego odejście jest wielką stratą dla Polaków na Litwie i w Polsce. Żegnamy dzisiaj wybitnego orędownika polskiej oświaty na Litwie, człowieka niezwykle zasłużonego dla polskiej kultury" – napisał w liście marszałek Karczewski. Zaznaczył, że śp. Mincewicz położył wielkie zasługi dla propagowania polskiej kultury, także poza granicami Litwy. „Kochał Wileńszczyznę, swoją Małą Ojczyznę. Była dla Niego najpiękniejszym miejscem na Ziemi. Śp. Jan Mincewicz dobrze zasłużył się Polsce, dobrze zasłużył się Polakom na Wileńszczyźnie” – podkreślił w liście Stanisław Karczewski.

W kościele zabrała się rodzina Zmarłego, księża, goście z Polski, przedstawiciele wszystkich szczebli władz – rozpoczynając od Parlamentu Europejskiego po parlament litewski, samorządy.

Śp. Jan Mincewicz został pochowany na antokolskim cmentarzu.

Jan Gabriel Mincewicz był wielkim człowiekiem i patriotą Ziemi Wileńskiej. Był zasłużony dla podtrzymywania na Wileńszczyźnie polskości, był znanym polskim politykiem na Litwie, działaczem społecznym i animatorem kultury.

Jan Mincewicz był doktorem nauk teologicznych, wicemerem rejonu wileńskiego, założycielem i  kierownikiem folklorystycznego zespołu pieśni i tańca „Wileńszczyzna”, inicjatorem Festiwalu Kultury Polskiej na Litwie „Kwiaty Polskie”, konkursu Pieśni i Poezji Religijnej „Ciebie, Boże, wysławiamy”. Jan Gabriel Mincewicz był trzykrotnie  wybierany do litewskiego Sejmu w 1992, 1996 oraz 2000 roku. W działalności politycznej koncentrował się gównie na kwestii oświaty polskiej na Litwie. Był znawcą sytuacji polskiego szkolnictwa w tym kraju i walczył o jego zachowanie. Był też znawcą folkloru polskiego na Litwie. Był wybitnym muzykiem, autorem wielu popularnych pieśni oraz podręczników muzyki dla szkół polskich. Był też katechetą , wychowawcą pokoleń powojennych młodzieży polskiej na Litwie.

Za swoją działalność J. Mincewicz został uhonorowany m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, tytułem Zasłużony dla Kultury Polskiej. W lipcu br. został odznaczony Medalem „Pro Patria”.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Kierunki reform sądownictwa w Polsce

Konferencja poświęcona kierunkom reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.