Narzędzia:

Prof. Daniel Kadłubiec Ambasadorem Polszczyzny poza Granicami Kraju

11.10.2015
Foto Joanna Leśniarek

Prof. Daniel Kadłubiec podczas gali Ambasadora Polszczyzny 11 października 2015 r. w Katowicach otrzymał statuetkę  z rąk wicemarszałek Senatu Marii Pańczyk-Pozdziej. Profesorowi przyznano tytuł i nagrodę Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju za upowszechnianie i kultywowanie języka polskiego w środowisku Polaków na Zaolziu.

Prof. Daniel Kadłubiec, etnograf i polonista z Zaolzia jest od kilkudziesięciu lat badaczem kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego. Jego zasługi dla kultywowania języka polskiego są ogromne. Jest autorem kilku książek i setek artykułów opisujących polszczyznę zaolziańską, jej historię i teraźniejszość. Pielęgnuje folklor swojej małej ojczyzny, w której – jak pisał „Problem etniczności, a zatem języka, kultury i świadomości urastał do wielkości egzystencjalnej”. Upowszechnia polszczyznę ogólną w środowisku Polaków na Zaolziu, dba o jej zachowanie i nauczanie, także jako wieloletni wykładowca uniwersytecki. Jest osobą powszechnie znaną na Zaolziu, cieszy się tam powszechnym zaufaniem i szacunkiem.

Kandydata do zaszczytnego tytułu  Ambasadora Polszczyzny Poza Granicami wskazuje marszałek Senatu. Marszałek w liście do laureata napisał m.in.: ”Uhonorowanie tym tytułem jest wyrazem podziękowania za kultywowanie polszczyzny regionalnej i ogólnej na Zaolziu”.

Tytuł ustanowiło prezydium Rady Języka Polskiego z inicjatywy wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w 2010 roku. Ideą przedsięwzięcia jest wyróżnianie osób, które posługują się polszczyzną "w sposób wzorowy, najlepszy".

Ambasador Polszczyzny jest imprezą cykliczną.  Laureaci otrzymują honorowy dyplom i statuetkę lub medal oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Wyjątkiem jest wynosząca 20 tys. zł nagroda dla Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, ufundowana przez marszałka województwa śląskiego.

Organizatorami projektu Ambasador Polszczyzny są: Centrum Kultury Katowice, Urząd Miasta Katowice, Senat RP, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Fundacja im. Krystyny Bochenek oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Po raz pierwszy konkurs odbył się 10 listopada 2008 roku. Wielkim Ambasadorem Polszczyzny został wówczas Tadeusz Konwicki. Podczas drugiej edycji, w 2011 roku tytułem tym wyróżniono pośmiertnie Krystynę Bochenek, a w 2013 roku Tadeusza Różewicza.

Wielkim Ambasadorem Polszczyzny w tegorocznej edycji został pisarz Wiesław Myśliwski. Inni nagrodzeni to: satyryk i poeta Andrzej Poniedzielski - Ambasador Polszczyzny w Mowie, pisarz Andrzej Stasiuk - Ambasador Polszczyzny w Piśmie, gawędziarka i działaczka społeczna Stefania Buda - Ambasador Polszczyzny Regionalnej oraz Beata Kołodziej - Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotaknie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.