Narzędzia:

Wystawa „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności”.

26.09.2012

26 września 2012 r. wicemarszałkowie Senatu i Sejmu Stanisław Karczewski i Cezary Grabarczyk otworzyli wystawę „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego - od Żwirki i Wigury do współczesności”. Ekspozycję, przygotowaną przez Aeroklub Polski, zaprezentowano w Sejmie z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu Lotniczego.

Jak przypomniał senator Witold Sitarz, przewodniczący zespołu i nadal czynny pilot i instruktor szybowcowy, 28 sierpnia 2012 r. minęło 80 lat od zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w prestiżowych Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych – Challenge 1932 w Berlinie. Ponad 90 lat istnieje już Aeroklub Polski. Polskie lotnictwo sportowe może pochwalić się ogromnymi sukcesami i zdobyciem ponad 1000 medali, osiągnięciami nieczęstymi w innych dyscyplinach polskiego sportu.

Wicemarszałek Cezary Grabarczyk podkreślił, że sukcesy polskich lotników pobudzały nie tylko wyobraźnię kilku pokoleń Polaków, wskazywały także drogę polskim konstruktorom samolotów, na których polscy piloci odnosili sukcesy sportowe. Zdaniem wicemarszałka, dobrze się stało, że w parlamencie przywoływana jest pamięć o tych wydarzeniach zarówno odległych, jak i współczesnych.

By uświadomić, jak wielką pracę wykonali Polacy, aby w lotnictwie odnosić tak wielkie sukcesy, wicemarszałek Stanisław Karczewski nakreślił krótki rys historyczny, począwszy od pierwszych prób lotniczych w 1903 r. Przypomniał, że Żwirko i Wigura latali na samolotach konstruowanych przez młodych inżynierów, absolwentów Politechniki Warszawskiej. Zdaniem wicemarszałka, dzieje polskiego lotnictwa sportowego mogą posłużyć jako wspaniały materiał na film dokumentalny. Cytując fragment z informatora pilota z 1939 r., podkreślił, że wiele się od tego czasu zmieniło, ale nie zmieniła się pasja, z jaką nadal latają polscy piloci.   

Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik podkreślił, że prezentowana wystawa ma symboliczny charakter, bo nie sposób w tak skrótowej formie zaprezentować całość dorobku polskiego lotnictwa. Jak mówił, dobrze się stało, że jest ona prezentowana w parlamencie, ponieważ to posłowie i senatorowie decydują o kształcie przepisów dotyczących lotnictwa.

Na wystawie ukazano największe polskie osiągnięcia lotnicze, począwszy od 28 sierpnia 1932 r. i wygranych przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę zawodów aż do współczesności. To zwycięstwo było w dwudziestoleciu międzywojennym największym sukcesem polskiego lotnictwa na arenie międzynarodowej, dlatego 28 sierpnia ustanowiono Świętem Lotnictwa Polskiego. Ekspozycja przypomina także inne osiągnięcia polskiego lotnictwa i najbardziej utytułowanych Polaków w dziewięciu dyscyplinach: akrobacji lotniczej, sporcie balonowym, samolotowym, szybowcowym, spadochronowym, śmigłowcowym, mikrolotowym i paralotniowym, modelarstwie lotniczym i kosmicznym. Na wystawie można także obejrzeć najcenniejsze trofea polskiego sportu lotniczego: puchar Żwirki i Wigury z 1932 r., przechodni Puchar Gordona Bennetta, który w 1935 r. przyznano Polsce na własność po trzykrotnym zwycięstwie Polaków w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, dwa puchary z Szybowcowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Argentynie w 1963 r., podczas których pierwsze i drugie miejsce zajęli Jerzy Makula i Edward Popiel, a także przechodni drużynowy puchar mistrzostw świata makiet latających na uwięzi, klasa F4B, który trafił na stałe do Polski w 2010 r.

W uroczystości wzięli udział m.in. wybitni polscy piloci, wielokrotni mistrzowie świata i Europy, przedstawiciele resortów sportu i transportu, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa, a także prawnuki Franciszka Żwirki.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.