Narzędzia:

26 czerwca 2006r.

26.06.2006

26 czerwca 2006r. w Sejmie odbyło się VI spotkanie przewodniczących parlamentów państw partnerstwa regionalnego z udziałem przewodniczących parlamentów Bułgarii i Rumunii.

W konferencji wziął udział marszałek Bogdan Borusewicz. W swoim wystąpieniu marszałek poruszył sprawy związane z polityką Unii Europejskiej wobec jej wschodnich sąsiadów i europejską polityką sąsiedztwa. Stwierdził, że nie należy zamykać perspektyw przystąpienia do Unii Europejskiej krajom sąsiadującym z UE. Zdaniem marszałka, kraje, które zostały objęte europejską polityka sąsiedztwa i opracowano dla nich plany działania, zostały pozbawione możliwości członkostwa w UE. Te wszystkie kraje śródziemnomorskie, kraje Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu zostały postawione na jednej płaszczyźnie. W opinii marszałka B. Borusewicza, problematyka wschodnia spychana jest na dalszy plan, ponieważ kraje UE większą wagę przywiązują do obszaru śródziemnomorskiego, do sytuacji na Bałkanach, a ostatnio kraje skandynawskie zaczęły kłaść nacisk na wymiar północny polityki zewnętrznej UE.

Tymczasem Ukraina i Mołdawia widzą swoją szansę w UE. Ukraina wielokrotnie dawała dowody proeuropejskości, wprowadza reformy, deklaruje bliską współpracę z UE. Unia Europejska natomiast przyjęła do wiadomości aspiracje europejskie Ukrainy i zaproponowała "politykę sąsiedztwa".

Polska przeszła trudna drogę transformacji politycznej, społecznej i ekonomicznej i my, Polacy, doskonale wiemy, że trudno byłoby to osiągnąć bez pomocy z zewnątrz. Zatem, w opinii marszałka, Polska ma zobowiązania moralne wobec państw wstępujących na drogę przemian demokratycznych i dlatego wspiera te kraje w walce o demokrację. Polska pierwsza uznała niepodległość Ukrainy, wspierała Pomarańczową Rewolucję, popiera opozycję demokratyczną na Białorusi, polscy parlamentarzyści wpłynęli na radykalizację stanowiska UE wobec Białorusi. Zdaniem marszałka Senatu, Europa nie może się odwrócić plecami do tych państw.

Uczestnicy spotkania, przewodniczący parlamentów państw Partnerstwa Regionalnego, opowiedzieli się za potrzebą wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz wzmacnianiem rodziny - jako priorytetami europejskiej polityki społecznej.

W oświadczeniu przyjętym na zakończenie VI Spotkania Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego wyrażono także przekonanie, że do końca 2007 roku wszystkie państwa uczestniczące w Partnerstwie Regionalnym przyłączą się do obszaru Schengen.

Zaapelowano również o przyspieszenie ratyfikacji traktatów akcesyjnych Bułgarii i Rumunii do UE przez kilka krajów członkowskich, które tego jeszcze nie zrobiły.

Parlamentarzyści dyskutowali na temat wyników ostatniego szczytu UE, który odbył się w połowie czerwca. Jak zapisano w dokumencie końcowym spotkania, szefowie parlamentów z zadowoleniem przyjęli decyzję o upublicznieniu odbywających się obecnie za zamkniętymi drzwiami obrad Rady UE. Ich zdaniem, ta decyzja jest wielkim krokiem w kierunku uczynienia UE bardziej przejrzystej.

Szefowie parlamentów chcą też, by w uroczystej deklaracji politycznej w 50. rocznicę zawarcia Traktatów Rzymskich (ustanawiających EWG, poprzedniczkę UE) przypomniano członkom UE o zasadzie solidarności, która - jak napisano w dokumencie końcowym - "była podstawową duchową motywacją ojców założycieli".

W oświadczeniu tym napisano też, że unijna Europejska Polityka Sąsiedztwa (sformułowana po ostatnim rozszerzeniu UE; zakłada wszechstronną pomoc dla państw graniczących na wschodzie i południu z Unią) "powinna prowadzić do przedstawienia perspektywy europejskiej tym z nich, które mają ambicje dalszej integracji z UE oraz wolę prowadzenia reform niezbędnych do spełnienia odpowiednich kryteriów". Szefowie parlamentów zadeklarowali też gotowość dzielenia się doświadczeniami w zakresie transformacji ekonomicznej i ustrojowej oraz przyjmowania unijnego prawodawstwa z krajami objętymi EPS, które rozpoczynają demokratyczne reformy.

Partnerstwo Regionalne tworzą Polska, Słowacja, Węgry, Czechy, Słowenia i Austria. W spotkaniach tego gremium biorą udział również przewodniczący parlamentów Bułgarii i Rumunii, które mają przystąpić do UE z początkiem przyszłego roku.

Następne spotkanie szefów parlamentów państw Partnerstwa Regionalnego odbędzie się w listopadzie w Austrii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.