Narzędzia:

30 i 31 maja 2006 r.

30.05.2006

W dniach 30 i 31 maja 2006 r. wicemarszałek Marek Ziółkowski wziął udział w odbywającej się w Tallinie "Europejskiej konferencji przewodniczących parlamentów".

Wicemarszałek M. Ziółkowski uczestniczył w debacie na temat roli parlamentów w promowaniu demokracji pluralistycznej w kraju i za granicą. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że chcąc promować demokrację, należy samemu być demokratą i akceptować pluralizm. Zdaniem wicemarszałka Senatu, w dyplomacji parlamentarnej istotny jest udział opozycji. Debaty powinny być otwarte, z udziałem środków przekazu.

Omawiając rolę parlamentów w polityce zagranicznej, wicemarszałek M. Ziółkowski wskazał na konieczność solidarności z opozycją i siłami demokratycznymi. Podkreślił, że rolą parlamentów krajów demokratycznych jest okazywanie dezaprobaty wobec sytuacji krajów, gdzie zakres politycznej konkurencji jest ograniczony lub gdzie demokracji ewidentnie brakuje. Jak stwierdził wicemarszałek, należy konsekwentnie wyrażać solidarność z tymi, którzy są w opozycji, walczą o przestrzeganie praw człowieka - poprzez spotkania na wysokim szczeblu podczas wizyt w danym państwie, zapraszanie, możliwość wystąpień na forum komisji spraw zagranicznych, a w szczególnych wypadkach - podczas obrad plenarnych. Oficjalne stosunki międzyparlamentarne powinny być okazją do krytycznego dialogu z reprezentantami władzy danego państwa. Należy też wspierać tworzenie zespołów parlamentarnych koncentrujących się na ważnych zagadnieniach dotyczących deficytów demokracji i przestrzegania praw człowieka w danym kraju, a w wypadku braku stosunków dwustronnych właściwą formułą jest tworzenie zespołów parlamentarnych na rzecz wspierania sił demokratycznych w danym kraju.

Kolejnym zagadnieniem, który omówił wicemarszałek Marek Ziółkowski, był "Fundusz na rzecz demokracji". Zdaniem wicemarszałka, ważnym elementem polityki zagranicznej państw europejskich jest bilateralna pomoc rozwojowa, a także uczestnictwo we wspólnych inicjatywach pomocowych na forum Unii Europejskiej i ONZ. Modelem wspierania promocji demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka jest tworzenie odrębnych instytucji, które, choć wspierane z funduszy publicznych, zachowują wyraźną autonomię wobec rządu. Wicemarszałek M. Ziółkowski zwrócił uwagę, że najlepszym rozwiązaniem jest ich powoływanie i finansowanie przez parlamenty, tak by była to w istocie instytucja publicznego zaufania o ponadpartyjnym charakterze. Autonomia wobec aktualnej polityki rządu dawałaby takiej instytucji dużą swobodę działania, w tym m.in. możliwość wspierania niezależnych mediów, organizacji pozarządowych, a nawet partii politycznych, w szczególnych wypadkach także wówczas, gdy są one pozbawione legalnego statusu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.