Narzędzia:

15-18 maja 2006 r.

15.05.2006

W dniach 15-18 maja 2006 r., na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, wizytę w Polsce złożyła delegacja Senatu Republiki Kazachstanu z przewodniczącym Komisji Spraw Międzynarodowych, Obrony i Bezpieczeństwa, Achanem Biżanowem. W skład delegacji wchodzili senatorowie Anatolij Baszmakow i Żomartkali Żeksembinow.

16 maja 2006 r. delegację Senatu Kazachstanu przyjął marszałek B. Borusewicz. Marszałek podkreślił, że Polska przywiązuje dużą wagę do stosunków z Kazachstanem. Jego zdaniem, niezwykle istotną rolę w umacnianiu tych kontaktów odgrywa współpraca między obu parlamentarni. Wyraził zadowolenie z dynamiki rozwoju kontaktów gospodarczych. Obroty handlowe, które w 1990 r. miały wartość 150 mln dolarów, obecnie sięgają 700 mln dolarów. Marszałek B. Borusewicz wyraził zainteresowanie dalszą współpracą gospodarczą z Kazachstanem, a także nadzieję, że ta współpraca pomoże zdywersyfikować źródła energii w Polsce. Dodał, że Polska zainteresowana jest budową rurociągu Odessa - Brody - Gdańsk. Marszałek Senatu podziękował za stworzenie warunków do życia w Kazachstanie licznej polskiej mniejszości narodowej. Zaznaczył, że ten rok jest szczególny dla nas, bo mija właśnie 70. rocznica deportacji Polaków do Kazachstanu.

Przewodniczący A. Biżanow podkreślił, że dla Kazachstanu stosunki z Polską, największym krajem Europy Środkowo-Wschodniej i aktywnym członkiem Unii Europejskiej są niezwykle istotne. Zaznaczył, iż Kazachstan jest zainteresowany współpracą we wszystkich dziedzinach życia, a najlepsze perspektywy współpracy przynoszą wspólne projekty, np. budowanie infrastruktury przemysłu przetwórczego, współpraca w zakresie wysokich technologii, rozwoju nauki i innowacyjności. Zaznaczył, że Kazachstan ma ogromny potencjał energetyczny i jest wśród 10 krajów mających największy potencjał gazowy. Dodał, że Kazachstan może odegrać dużą rolę w zapewnieniu samowytarcza1ności energetycznej Polski. W opinii przewodniczącego A. Biżanowa, szczególną więź łączącą oba kraje stanowi mniejszość polska obecna w Kazachstanie, która aktywnie uczestniczy we wszystkich dziedzinach życia Kazachstanu. Przewodniczący powiedział, że Kazachstan ma ambicje przewodniczyć OBWE i jego zdaniem, Polska może pomóc Kazachstanowi w osiągnięciu tego celu, bo jak żaden inny kraj rozumie mentalność państw postkomunistycznych i może odegrać wiodącą rolę w budowie wschodniego wymiaru polityki europejskiej.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że poparcie krajów UE i Polski zależy od postępów demokracji w Kazachstanie. Opinia publiczna w UE i Polsce z uwagą śledzą postępy w wyjaśnieniu śmierci jednego z najbardziej znanych działaczy opozycyjnych - Zamanbeka Nurkadiłowa. Jak powiedział marszałek B. Borusewicz, od ukarania sprawców i inspiratorów tej zbrodni będzie zależała ocena stanu demokracji w Kazachstanie.

Następnie delegacja spotkała się z senatorami z Komisji Spraw Zagranicznych. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący komisji senator Stefan Niesiołowski oraz senatorowie Andrzej Mazurkiewicz, Marek Ziółkowski, Andrzej Jaroch i Zbigniew Rau.

Senator S. Niesiołowski omówił funkcjonowanie Senatu RP i rolę, jaką izba ta odgrywa w polskim systemie parlamentarnym, oraz aktualną sytuację polityczną w Polsce. Podkreślił, iż jesteśmy bardzo dumni z Konstytucji 3 maja, a dzień jej uchwalenia jest naszym świętem narodowym.

Przewodniczący A. Biżanow scharakteryzował system parlamentarny oraz priorytety polityki zagranicznej Republiki Kazachstanu. Wyraził uznanie dla Polski, która jako jedna z pierwszych na świecie uchwaliła nowoczesną konstytucję. Stwierdził, że Republika Kazachstanu przy tworzeniu konstytucji oparła się m.in. na francuskim systemie ustrojowym. Podkreślił, że doświadczenia polskich parlamentarzystów w kwestiach dotyczących spraw działalności państwa są dla delegacji kazachskiej szczególnie interesujące.

Senator S. Niesiołowski stwierdził, że Kazachstan jako państwo stabilne w dużym stopniu przyczynia się do równowagi politycznej w rejonie Azji Środkowej. Wizyta marszałka B. Borusewicza na uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Nursułtana Azarbajewa była wyrazem uznania dla jego dotychczasowych dokonań na rzecz stabilizacji i pomyślności gospodarczej kraju i regionu.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych podziękował za życzliwy stosunek władz Kazachstanu do Polonii, wyrażający się w poszanowaniu jej tożsamości kulturowej i wyznaniowej. Nawiązał do zbliżających się obchodów 70. rocznicy tragicznych deportacji polskich do Kazachstanu, za które pełną odpowiedzialność ponosi ówczesny reżim stalinowski.

Senator podkreślił, że polsko-kazachskie stosunki gospodarcze są bardzo dobre, ale oczekujemy ich dynamicznego rozwoju, zwłaszcza w obszarze energetycznym. Chcielibyśmy szukać w Kazachstanie pewnych alternatywnych źródeł energii ze względu na problemy z uzależnieniem się w tej mierze od jednego dostawcy, jakim jest Rosja, która wykorzystuje zaistniałą sytuację do osiągania własnych partykularnych celów politycznych. Ważne jest, iż w zakresie dywersyfikacji dostaw energii Polska poszukuje nowych rozwiązań, chcąc przy tym zachować jak najlepsze stosunki z Rosją.

W opinii senatora S. Niesiołowskiego, ważną dla Polski kwestią we wzajemnych stosunkach z Republiką Kazachstanu jest sprawa uproszczenia procedur wizowych dla obywateli i zwiększenie ruchu osobowego między naszymi krajami. Odczuwamy potrzebę zwiększenia wymiany turystycznej z Kazachstanem, który jest krajem niezwykle pod tym względem atrakcyjnym. Stwierdził, że oba państwa w obszarze wymiany turystycznej, kulturalnej i naukowej mogłyby znacznie zwiększyć aktywność.

Członek Komisji do spraw Rozwoju Regionalnego i Branżowego Senatu Parlamentu Republiki Kazachstanu Ż. Żeksembinow interesował się kwestiami dotyczącymi rozwoju polskiego rolnictwa i samorządu wiejskiego oraz dotacji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Senator A. Mazurkiewicz, odpowiadając na pytania, scharakteryzował ogólnie strukturę polskiej gospodarki rolnej i podstawy funkcjonowania samorządów lokalnych. Wyjaśnił również, jak realizowane są zadania zlecone samorządom przez państwo. Zaznaczył, iż po wejściu Polski do Unii Europejskiej następują w naszym kraju bardzo dynamiczne zmiany w omawianych dziedzinach.

Członek Komisji do spraw Rozwoju Społeczno-Kulturalnego Senatu Parlamentu Republiki Kazachstanu A. Baszmakow stwierdził, że Polska ma znakomite doświadczenia w dziedzinie samorządu lokalnego, współpracy transgranicznej i euroregionów. Powiedział, że reprezentuje obwód, w którym zamieszkuje licznie polska mniejszość. Kierownictwo tego obwodu zaczęło już przygotowania do obchodów 70-lecia pierwszej deportacji Polaków do Kazachstanu. Chciałby, aby Kazachstan nie kojarzył się Polakom tylko z miejscem zesłania, ale również z miejscem, gdzie nasi rodacy znaleźli schronienie i zrozumienie. Podkreślił, że ma bardzo wielu przyjaciół wśród Polaków. W związku z ubieganiem się Kazachstanu o przewodnictwo w OBWE pragnąłby, aby Europa, a zwłaszcza Polacy dowiedzieli się, że na ziemi kazachskiej w chwili obecnej ich rodakom wiedzie się nieźle.

Senator Z. Rau zapewnił, że w Polsce funkcjonuje stereotyp Kazachów, którzy przyjęli polskich zesłańców, starając się traktować ich jako partnerów i sąsiadów.

Przewodniczący A. Biżanow podkreślił, że władze Kazachstanu udzielą wszelkiego wsparcia na rzecz organizacji obchodów rocznicy 70-lecia deportacji Polaków.

W nawiązaniu do wypowiedzi senatora S. Niesiołowskiego zapewnił, że Kazachstan posiada wystarczająco bogate zasoby energetyczne i jest gotowy brać udział w projekcie Odessa - Brody oraz w innych przedsięwzięciach energetycznych i gospodarczych, którymi strona polska byłaby zainteresowana. Dodał, że podstawą sukcesów gospodarczych Kazachstanu jest przede wszystkim stabilność państwa, wynikająca m.in. z wyważonej polityki narodowościowej i wyznaniowej względem ponad 130 narodowości zamieszkujących kraj. Zgodnie z konstytucją władze Kazachstanu z szacunkiem odnoszą się do języka, religii i tożsamości kulturowej innych narodów. Brak konfliktów narodowościowych uznał za jeden z czynników demokratyczności Kazachstanu. Wyraził nadzieję, iż kontakty polsko-kazachskie będą intensywniejsze.

Ambasador Republiki Kazachstanu w RP Aleksej Wołkow zaapelował do strony polskiej o pewien gest polityczny, jakim byłoby niewątpliwie ułatwienie procedur wizowych dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych. Zauważył, że siedziba ambasady polskiej w dalszym ciągu znajduje się w Ałma-Acie, a nie w stolicy Kazachstanu - Astanie.

Wicemarszałek M. Ziółkowski podkreślił znaczenie obustronnych stosunków gospodarczych i bliskich kontaktów ekonomicznych. Potwierdził, że obustronne gesty polityczne ułatwią także współpracę ekonomiczną, zwłaszcza jeżeli chodzi o źródła energii. Wyraził przekonanie, że w niedalekiej przyszłości nastąpi dalsza poprawa i tak już bardzo dobrych stosunków pomiędzy Polską a Kazachstanem.

17 maja z przewodniczącym A. Biżanowem spotkała się wicemarszałek Sejmu Genowefa Wiśniowska.

Jak stwierdziła wicemarszałek Sejmu, nasz kraj przywiązuje dużą wagę do stosunków z Kazachstanem, który jest jednym z najważniejszych dla Polski krajów w tym regionie świata. Dodała, że polsko-kazachstańska grupa parlamentarna może stanowić forum wymiany doświadczeń w zakresie zmian systemowych we wszystkich dziedzinach życia społeczeństw obu krajów.

Przewodniczący A. Biżanow podkreślił, że kontakty z Polską, członkiem Unii Europejskiej, mają dla jego kraju wielkie znaczenie. Dodał, że Kazachstan jest zainteresowany udziałem w polskich projektach gospodarczych. Poinformował ponadto o mijającej w tym roku 70. rocznicy deportacji Polaków do Kazachstanu i wyraził nadzieję, że przedstawiciele polskich władz wezmą udział w jej obchodach.

Podczas pobytu w Polsce delegacja Senatu Republiki Kazachstanu została także przyjęta przez wiceminister spraw zagranicznych Barbarę Tuge-Erecińską, a także spotkała się z p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezydenta ministrem Andrzejem Urbańskim. Goście rozmawiali również z Prezydium Polsko-Kazachstańskiej Grupy Parlamentarnej, z jej przewodniczącym posłem Janem Bestrym.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.