Narzędzia:

29 maja 2006 r.

29.05.2006

29 maja 2006 r. z okazji 20-lecia Trybunału Konstytucyjnego marszałek Bogdan Borusewicz przesłał list gratulacyjny do prezesa Jacka Safjana:

"Szanowny Panie Prezesie,

w ciągu 20 lat Trybunał Konstytucyjny zdołał okrzepnąć w naszym systemie prawnym i dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie demokracji w Polsce bez sądownictwa konstytucyjnego. To nie przypadek, że idea powołania Trybunału Konstytucyjnego nabrała realnych kształtów wraz z narodzinami <<Solidarności>>. Wtedy zaczęliśmy pisać na nowo historię naszego państwa. Późniejsza radość z odzyskania wolności i wolnych wyborów nie przesłoniła nam tej prostej prawdy, że żadna władza nie jest nieomylna. Rozumieliśmy to wówczas i rozumiemy dziś, że nad rządami demokratycznie wybranej większości musi w imieniu jednostki czuwać Trybunał stojący na straży zgodności prawa z Konstytucją. Salus populi suprema lex - dobro ludu najwyższym prawem - głosił Cyceron. Ale tylko wtedy będziemy hołdować tej zasadzie, gdy dobrze chronione będą prawa każdego z nas. To właśnie Trybunał Konstytucyjny poprzez swoje orzecznictwo pomógł określić zasady demokratycznego państwa prawa. Nowa Konstytucja wprowadziła zasadę ostateczności orzeczeń TK. Ten moment można uznać za zakończenie procesu kształtowania się sądownictwa konstytucyjnego w Polsce. Nie zawsze jednak ustawy, których zgodność z Konstytucją RP kwestionuje Trybunał, są natychmiast przez ustawodawcę poprawiane.

Senat obecnej kadencji dostrzega tu dla siebie miejsce nowej aktywności. Pragnie współtworzyć dobre prawo i chce wziąć na swoje barki obowiązek czuwania nad wykonaniem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Druga izba, która szczęśliwie działa trochę "obok" bieżącej polityki partyjnej, może monitorować realizację orzeczeń Trybunału i korzystając z inicjatywy ustawodawczej, przywracać ustawom kształt zgodny z Konstytucją. Liczę na życzliwość i współpracę.

Życzę Trybunałowi jak najmniej pracy. To będzie oznaczało, że stanowione prawo spełnia uniwersalne standardy. Życzę także by Trybunał, jak dotąd, zachował niezależną i niepodważalną pozycję w naszym systemie sądowniczym".

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.