Narzędzia:

5 kwietnia 2006 r.

05.04.2006

5 kwietnia br. odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego. Rozmawiano m.in. o wyborze jesienią sześciu nowych członków Trybunału Konstytucyjnego, niewykonywaniu orzeczeń TK oraz wzroście liczby napływających do niego spraw.

W swoim wystąpieniu prezes Marek Safjan przypomniał, że w tym roku kończy się kadencja aż sześciu sędziów TK - w tym jego samego oraz wiceprezesa prof. Andrzeja Mączyńskiego, a przed parlamentem stanie zadanie wyłonienia nowych. Podkreślił, że kandydatury powinny spełniać najwyższe standardy. Wskazane byłoby, choć nie jest to prawnie uregulowane, aby skonsultowano je ze środowiskami naukowymi, sędziowskimi i korporacjami prawniczymi.

Prezes wskazał, że rośnie liczba spraw rozpoznawanych przez Trybunał Konstytucyjny, ale wiele orzeczeń nie jest wykonywanych. Poinformował, że w 2005 r. trybunał wydał 133 orzeczenia kończące postępowanie (w 2004 r. było ich 111, w 2003 - 96); w tym 92 wyroki oraz 41 postanowień umarzających postępowanie.

Prezes M. Safjan podkreślił, że wiele orzeczeń trybunału nie jest wykonywanych, co będzie miało poważne konsekwencje, bo może m.in. spowodować odpowiedzialność Polski przed sądami europejskimi za nierealizowanie dyrektyw UE i braki w systemie prawa. Dotyczy to, zdaniem prezesa, m.in. przepisów o kształtowaniu czynszów czy europejskim nakazie aresztowania. Brak bowiem nowych przepisów w miejsce tych, które TK uznał za niekonstytucyjne.

Podczas zgromadzenia wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski podkreślił, że TK stał się filarem demokratycznego państwa. Jego zdaniem, jakiekolwiek próby podważenia wiarygodności trybunału są szkodliwe, nawet jeśli niektóre tezy orzeczeń wywołują dyskusję czy budzą sprzeciw

Wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński podziękował za lata rzetelnej pracy oraz niezależność sześciu sędziom, których kadencja w trybunale upływa jesienią. <<Wszystkim państwu mogę życzyć, byście tak jak do tej pory, zgodnie z maksymą Arystotelesa, mogli mówić "przyjacielem Plato, lecz większą przyjaciółką prawda">> - powiedział. Podkreślił, że sędziowie TK "pilnują standardów polskiego prawa", natomiast standardów polskiej polityki "pilnujemy my wszyscy, czyli często nikt. To początek kadencji parlamentu, będziemy rozliczać się z budowania autorytetu instytucji państwowych na jej koniec, oby efekty były lepsze" - dodał.

W liście do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego premier Kazimierz Marcinkiewicz zaznaczył, że orzeczenia TK wywierają istotny wpływ na działalność rządu. List ten odczytał podczas spotkania szef kancelarii premiera Mariusz Błaszczak. "Deklarując poszanowanie dla konstytucyjnych standardów tworzenia prawa wyrażam nadzieję, że trybunał będzie surowym, a zarazem wnikliwym i sprawiedliwym sędzią legislacyjnych działań rządu dla dobra Rzeczypospolitej i jej obywateli" - napisał premier. Przypomniał, że tegoroczne zgromadzenie odbywa się w 20 lat od rozpoczęcia działalności orzeczniczej trybunału. "Przez ten czas pozycja ustrojowa trybunału podlegała istotnym przeobrażeniom. Dziś postanowienia konstytucji zapewniają trybunałowi niezależność od innych władz" - wskazał premier.

Podczas zgromadzenia głos zabierali także m.in. prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, a także przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa oraz prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.