Narzędzia:

17 lutego 2006 r.

17.02.2006

17 lutego 2006 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Ukrainy Jurij Jechanurow. Gościa przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Premier Ukrainy poinformował o przygotowaniach do wyborów parlamentarnych i zmianach, jakie przynosi nowa konstytucja, obowiązująca od 1 stycznia br. Jak stwierdził, nowa ustawa zasadnicza nadaje większe uprawnienia parlamentowi, wydłuża kadencję z 4 do 5 lat, zwiększa rolę partii politycznych w parlamencie. Zdaniem premiera, wybory na Ukrainie zostaną przeprowadzone w sposób demokratyczny i niezależnie od zmian wewnątrz państwa, jakie po nich nastąpią, polityka zagraniczna Ukrainy pozostanie niezmienna. Premier J. Jechanurow opowiedział się za ściślejszą współpracą międzyparlamentarną.

Marszałek B. Borusewicz poinformował gościa, że trwają przygotowania do trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Polsko-Ukraińsko-Litewskiego. Zdaniem marszałka, powinno się ono odbyć jeszcze w obecnej kadencji ukraińskiego parlamentu, nie później niż 10-12 marca.

Marszałek Senatu bardzo wysoko ocenił współpracę Polski i Ukrainy. Obaj rozmówcy podkreślili, że omawiana podczas obecnej wizyty premiera J. Jechanurowa w Polsce sprawa rurociągu Odessa - Brody - Gdańsk jest niezwykle ważna zarówno dla Ukrainy, jak i naszego kraju.

Marszałek B. Borusewicz omówił również problemy mniejszości polskiej na Ukrainie. Zwrócił uwagę, że w niektórych rejonach nauka języka polskiego spychana jest ze szkół publicznych do szkół niedzielnych czy parafialnych. Niektóre władze lokalne odmawiają wydania zgody na zatrudnienie polskich nauczycieli. Mniejszości polskiej nadal odmawia się zwrotu świątyń. Marszałek podał przykład kościołów św. Mikołaja w Kijowie i św. Magdaleny we Lwowie. Kolejny problem lwowian polskiego pochodzenia to wykup budynku, który miałby pełnić funkcję Domu Polskiego. Cena, jaką wyznaczono, jest zaporowa.

Premier J. Jechanurow obiecał zająć się sprawami mniejszości polskiej, nie tylko na drodze urzędowej, ale również przez osobiste kontakty.

Ostatnią kwestią poruszoną podczas spotkania marszałka Senatu z premierem Ukrainy była sytuacja na Białorusi. Marszałek B. Borusewicz zaapelował, by Ukraina, a także pozostali sąsiedzi, reagowali na wydarzenia w tym kraju.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.