Narzędzia:

Legia Honorowa dla marszałka Senatu

28.03.2012

28 marca 2012 r. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz został odznaczony Orderem Legii Honorowej. W imieniu prezydenta Republiki Francuskiej to honorowe odznaczenie wręczył marszałkowi w Senacie  ambasador Francji w Polsce François  Barry Delongchamps.

Dekret przyznający stopień komandora Orderu Legii Honorowej podpisał prezydent Republiki Francuskiej Nicolas Sarkozy. To prestiżowe odznaczenie przyznano Bogdanowi Borusewiczowi w uznaniu  jego zasług na rzecz demokracji i przyjaźni polsko-francuskiej.

„Przyznając Panu to honorowe odznaczenie, Francja pragnie oddać hołd Pańskiej walce i walce polskiego narodu o wolność” – powiedział ambasador Francji. Podkreślił, że osobiste losy Bogdana Borusewicza przeplatają się z historią walki narodu polskiego o demokrację, walki z dyktaturą komunistyczną. Przypomniał, że bohater uroczystości nie miał nawet 20 lat, gdy po raz pierwszy w 1968 r. został uwięziony za drukowanie i dystrybucję ulotek popierających strajk studentów. Potem wspierał strajkujących robotników w Radomiu w 1976 r., uczestniczył w powstawaniu Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża – zwiastuna „Solidarności”. Następnie w 1980 r. był jednym z organizatorów strajków w Stoczni Gdańskiej i jednym z autorów postulatów strajkowych. W czasie stanu wojennego kontynuował walkę w konspiracyjnych strukturach „Solidarności”. Po latach walki o wolność, kiedy reżim komunistyczny upadł, postanowił służyć młodej demokracji i z sukcesem kandydował do Sejmu. W 2005 r. został wybrany senatorem i spośród równych sobie, marszałkiem Senatu. Funkcję tę piastuje po raz trzeci. „Jest Pan z wykształcenia historykiem, ale nie poprzestał Pan na czytaniu książek o dziejach Polski, swoim działaniem wpisał się Pan na stałe w historię odważnej walki swojego narodu” – podkreślił ambasador.

„Dziękuję władzom francuskim za to odznaczenie. Jest ono dla mnie bardzo ważne” – powiedział marszałek Senatu. Oświadczył, że jest to odznaczenie nie tylko za przeszłość, ale także perspektywa, że po pewnym czasie każdy z nas może być doceniony. „Przyjmuję to odznaczenie z wdzięcznością, bo jest ono odznaczeniem dla tych wszystkich, którzy ze mną współpracowali: dla przyjaciół z opozycji demokratycznej, zwłaszcza z redakcji „Robotnika”, dla tych z którymi działałem w podziemiu w czasie stanu wojennego, dla tych, którzy budowali wspólnie wolną i demokratyczną Polskę, dla senatorów, z którymi pracuję, którzy dbają o pozycję i powagę Senatu, a także dla ludzi z pokolenia wojennego” – powiedział B. Borusewicz. „Polska demokratyczna i niepodległa to wspólny sukces ludzi z pokolenia prof. Władysława Bartoszewskiego i ludzi z mojego pokolenia  to jest odznaczenie dla Was” – podkreślił marszałek.   

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.