Narzędzia:

2 sierpnia 2002 r.

02.08.2002

Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne.

W toku prac legislacyjnych upoważnionym do reprezentowania stanowiska rządu w sprawie tej ustawy, a także uchwalonego przez Sejm całego pakietu ustaw farmaceutycznych, był minister zdrowia, którego na posiedzeniu reprezentował wiceminister Aleksander Nauman.

Ponadto senatorowie wysłuchali opinii prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Romana Hechmana, prof. Lesława Chruściela z Naczelnej Rady Lekarskiej, wicedyrektora Instytutu Leków Piotra Mierzejewskiego. Obecni na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia byli także przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Sprzętu Medycznego oraz Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Swoje uwagi przekazało także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Omawiana nowelizacja była projektem rządowym, zawierającym przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Podstawowym celem ustawy jest usprawnienie procesu dopuszczania produktów leczniczych do obrotu poprzez szersze wykorzystanie danych i dokumentów opracowanych w języku innym niż polski.

W głosowaniu komisja zaproponowała wprowadzenie 10 poprawek do noweli sejmowej. Ustalono, że w imieniu komisji postulowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Jerzy Cieślak.

Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia przyjęła także stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wyrobach medycznych.

W przyjętym stanowisku komisja wniosła o wprowadzenie 3 poprawek do nowelizacji ustawy o wyrobach medycznych. Na sprawozdawcę wypracowanego stanowiska wybrano senatora J. Cieślaka.

7 zmian zaproponowano natomiast do ustawy o produktach biobójczych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wskazano senator Krystynę Sienkiewicz.

Ponadto Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Omawiana ustawa była projektem rządowym. Zakłada ona przekazanie kompetencji decyzyjnych, przewidzianych dla prezesa urzędu, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.

Ustalono, że sprawozdanie komisji w tej sprawie, zawierające 2 poprawki, przekaże Izbie senator Janusz Bielawski.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz ustawy o zawodzie lekarza.

Omawiana nowelizacja jest konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz w ustawie o zmianie ustawy o wyrobach medycznych.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia uznała, że należy wprowadzić 4 poprawki do omawianej ustawy sejmowej. Ich wprowadzenie, zgodnie z decyzją komisji, zarekomenduje Izbie senator Alicja Stradomska.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.