Narzędzia:

3 maja 2002 r.

03.05.2002

3 maja 2002 r. w całym kraju obchodzono uroczyście 211. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak, członkowie rządu i parlamentu, prezesi Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, dyplomaci, hierarchowie duchowni, kombatanci i harcerze oraz kilka tysięcy warszawiaków.

W swoim wystąpieniu prezydent A. Kwaśniewski podkreślił, że Konstytucja 3 maja jest powodem do dumy. Jej zapisy chwalą inne narody. Polskie rozwiązania konstytucyjne są dla nich inspiracją, a nawet modelem.

Podczas obchodów odbyła się uroczysta odprawa wart. Żołnierze w historycznych strojach oddali dwanaście salw armatnich; pododdziały reprezentacyjne wystawiły wojsko, policja i Straż Graniczna. Na płycie Grobu złożono wieńce. Wieniec od Senatu złożyli marszałek L. Pastusiak, wicemarszałkowie Ryszard Jarzembowski i Kazimierz Kutz oraz przewodnicząca Komisji spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefa Grabowska.

Wcześniej prezydent wręczył wysokie odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla Polski 15 przedstawicielom świata polityki, nauki i kultury. Wśród odznaczonych znalazły się m.in. takie osobistości, jak: Jan Kułakowski, Zbigniew Zapasiewicz, prof. Maciej Nałęcz, Piotr Kuncewicz, Anna Bogucka-Skowrońska, Andrzej Kłopotowski, Włodzimierz Olszewski i Marek Nowicki.

W uroczystości uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu M. Borowski i L. Pastusiak, minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, szef MON Jerzy Szmajdziński, prezes PAN Jerzy Kołodziejczak, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Czesław Piątas, ordynariusz polowy WP ks. bp gen. dywizji Sławoj Leszek Głódź. Wśród gości byli także Tadeusz Mazowiecki i Władysław Bartoszewski.

Z okazji święta narodowego w ogrodach Pałacu Prezydenckiego prezydent A. Kwaśniewski spotkał się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce. W spotkaniu wzięli udział także premier L. Miller, marszałkowie Sejmu i Senatu M. Borowski i L. Pastusiak, członkowie rządu oraz korpusu dyplomatycznego wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Józefem Kowalczykiem.

W 211. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego odbyło się również uroczyste spotkanie, w którym wzięli udział m.in. prezydent A. Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu M. Borowski i L. Pastusiak, minister sprawiedliwości B. Piwnik oraz byli i obecni sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

"Konstytucja jest wyrazem dążeń społecznych, a jej uchwalenie zawsze wiąże się z przełomem. Tak było z Konstytucją 3 maja, tak było również z obecnie obowiązującą konstytucją" - powiedział prezes Trybunału M. Safjan. "Konstytucja jest zawsze syntezą stanu społeczeństwa".

Na spotkaniu w trybunale wykład nt. powstawania społeczeństwa obywatelskiego w I Rzeczypospolitej wygłosił wybitny historyk prof. Józef Gierowski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.