Narzędzia:

7 maja 2002 r.

07.05.2002

Senatorowie z Komisji Emigracji i Polaków za Granicą zapoznali się ze sprawozdaniem senatorów: Jolanty Popiołek, Zbigniewa Kruszewskiego i Kazimierza Pawełka z wyjazdu do Grodna.

Celem wizyty na Białorusi było bliższe zapoznanie się z propozycjami zadań inwestycyjnych złożonymi przez Związek Polaków na Białorusi i Polską Macierz Szkolną na Białorusi, przedstawionymi marszałkowi Longinowi Pastusiakowi i przewodniczącemu Komisji Emigracji i Polaków za Granicą senatorowi Tadeuszowi Rzemykowskiemu. Ponadto senatorowie zapoznali się z aktualną sytuacją i problemami mniejszości polskiej na Białorusi.

Na podstawie uzyskanych informacji i dokonanej przez senatorów wizji lokalnej można stwierdzić, że realizacja zadania inwestycyjnego pn. "Budowa Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Elizy Orzeszkowej" w Grodnie, prowadzona przez Macierz Szkolną, jest bardziej zaawansowana niż realizacja zadania inwestycyjnego pn. "Budowa Centrum Kultury Polskiej" w Grodnie, prowadzona przez Związek Polaków na Białorusi. Koszty obu inwestycji są jednak znaczące i osiągnięcie porozumienia między obu organizacjami będzie trudne.

Ponadto przedstawiciele Komisji Emigracji i Polaków za Granica odwiedzili dwie szkoły wybudowane ze środków Senatu: w Grodnie i Wołkowysku. Zapoznano się z problemami lokalowymi i bieżącym funkcjonowaniem obiektów. Omówiono także złożoną sytuację szkolnictwa polskiego na Białorusi, przede wszystkim perspektywy jego rozwoju. Dyskutowano o najbardziej uzasadnionych z punktu widzenia interesów mniejszości polskiej na Białorusi formach pomocy stypendialnej dla najzdolniejszej młodzieży pragnącej podjąć studia wyższe.

Wśród wniosków senacka delegacja wskazała m.in. na rozważenie rozpoczęcia II etapu budowy szkoły polskiej w Grodnie (budowa boisk sportowych i uporządkowanie terenów rekreacyjnych wokół szkoły). Zdaniem senatorów poważne wątpliwości budzi projekt budowy Centrum Kultury Polskiej w Grodnie, ponieważ związek ma już siedzibę i brakuje mu tylko dużej sali obrad, którą można by dobudować do już istniejącej siedziby (np. w postaci kontenerowej). Senatorowie zwrócili uwagę, że Macierz Szkolna ma duży plac w Grodnie, w centrum miasta, i być może dałoby się tam umiejscowić konsulat generalny i siedzibę macierzy. Budowę oddzielnych siedzib dla każdej z organizacji uznano za zbytnią rozrzutność i w pewnym sensie zaakceptowanie secesji obu organizacji polskich.

Ponadto senatorowie stwierdzili, ze szkoła polska w dzielnicy Dziewatówka nie jest w pełni wykorzystana, ale ze względu na duże odległości między dzielnicami Grodna i fatalną komunikację miejską konieczne jest uruchomienie szkoły po drugiej stronie Niemna. Ze względu na to, że realizacja zadania należy do strony białoruskiej, należy rozpocząć rozmowy na ten temat na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli goście z Grodna Stanisław Sienkiewicz i Tadeusz Kruczkowski oraz Elżbieta Bober z Ministerstwa Edukacji i Sportu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.