Narzędzia:

5 marca 2002 r.

05.03.2002

Posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia poświęcone było sytuacji finansowej kas chorych w 2002 r.

W posiedzeniu wzięli udział dyrektorzy regionalnych i branżowej kasy chorych, prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych Michał Żemojda, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

W opinii prezesa M. Żemojdy, obecny system wymaga zmiany, ponieważ nie wszystkie kasy chorych działają zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Brak ujednoliconych procedur ustalania kosztów usług medycznych prowadzi do zróżnicowania tych kosztów w poszczególnych kasach chorych. Zdarzają się nawet wypadki, że różne ceny na te same usługi medyczne funkcjonują w ramach jednej kasy. Ponadto niektóre kasy lokują pieniądze pochodzące ze składek na ubezpieczenia zdrowotne w bankach na lokatach długoterminowych. Zdaniem prezesa UNUZ, nie powinno to mieć miejsca, ponieważ obowiązująca ustawa zakłada, że kasy chorych, nie działając dla zysku, powinny dążyć do zrównoważenia wpływów z wydatkami.

W dyskusji dyrektorzy kas chorych, m.in. śląskiej, mazowieckiej i małopolskiej prezentowali podzielone opinie na temat funkcjonowania obecnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Andrzej Sośnierz, dyrektor śląskiej kasy chorych zwrócił m.in. uwagę na to, iż pieniądze pochodzące ze składek lokowane są zgodnie z prawem, a zyski przeznaczane wyłącznie na cele zdrowotne. Przeważały jednak opinie, że system wyczerpał swoje możliwości w ramach dotychczasowych założeń organizacyjno-prawnych i wymaga wprowadzenia zmian.

Krzysztof Kuszewski z Zespołu Konsultantów Prezydenta RP apelował o rozwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej likwidacji kas chorych. Jego zdaniem, system - mimo wyraźnych mankamentów - po dokonaniu niezbędnych korekt powinien nadal istnieć.
K. Kusz
ewski wskazywał ponadto na niebezpieczeństwa zawarte w propozycjach obecnego ministra zdrowia prowadzących do likwidacji kas chorych i zastąpienia ich 16 oddziałami Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Podzielając opinie o utraceniu kontroli państwa nad polityką zdrowotną i w zasadzie zaniku takiej polityki (każda kasa prowadzi własną politykę), były wiceminister zdrowia ostrzegał przed rozwiązaniami, które nie mają precedensu w żadnym z państw europejskich. Największe obawy wiążą się z niebezpieczeństwem centralizacji systemu finansowania i organizacji ochrony zdrowia. Konsekwencją proponowanych rozwiązań może być utrata przez obecny system charakteru ubezpieczeniowego i samorządowego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.