Narzędzia:

19 października 2001 r.

19.11.2001

19 listopada br. marszałek Longin Pastusiak przyjął grupę dziennikarzy rosyjskich uczestniczących w seminarium pt. "Polska po wyborach parlamentarnych 2001".

W czasie spotkania marszałek Senatu przedstawił fundamentalne cele strategiczne w polskiej polityce zagranicznej, jakimi są członkostwo w NATO i integracja z Unią Europejską oraz bardzo dobre stosunki ze wszystkimi sąsiadami. Zdaniem marszałka, w dziedzinie współpracy z Rosją jest jeszcze sporo do zrobienia. Należy ożywić współpracę gospodarczą, a także regionalną, samorządową, przygraniczną, naukową, kulturalną.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że transformacje systemowe, jakie dokonały się od Gdańska po Władywostok, nie są jednoznaczne z wprowadzeniem nowego ładu międzynarodowego w Europie i świecie. Polska chce wnieść swój wkład w tworzenie nowego porządku w Europie.

Marszałek Senatu poinformował gości, iż 17 listopada br. w Sztokholmie, na konferencji przewodniczących parlamentów państw kandydujących do Unii Europejskiej, rok 2004 wymieniany był jako realna data poszerzenia Unii. Oznacza to, że Polska ma szansę wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2004 roku.

Marszałek podkreślił, że Polska ze swego położenia w Europie musi uczynić wielki atut. Korzyści z tranzytowego położenia będziemy mogli jednak czerpać dopiero po modernizacji infrastruktury i pozbyciu się uprzedzeń wobec wielkich sąsiadów.

Dziennikarze rosyjscy pytali marszałka o różnice między Senatem obecnej i poprzedniej kadencji, o oczekiwania związane z zapowiadaną wizytą prezydenta Putina w Polsce, prognozy dotyczące negocjacji Polski z UE oraz współpracy polsko-rosyjskiej

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Masłowski na międzyparlamentarnej konferencji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

Senator Piotr Masłowski wziął udział w konferencji nt. gospodarki o obiegu zamkniętym w Brukseli

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce poświęcono wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE i metodom obniżania ilości biogenów w wodach powierzchniowych.

Spotkanie komisji spraw europejskich parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

Parlamentarzyści Trójkąta Weimarskiego debatowali na temat perspektyw i skutków rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówili także kwestie związane ze zmianą unijnych traktatów.