Narzędzia:

7 listopada 2001 r.

07.11.2001

7 listopada br. wizytę w Senacie RP złożyła przewodnicząca Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii Luisa Fernanda Rudi Ubeda wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Marszałek podkreślił, że Polskę i Hiszpanię łączą nie tylko historia, ale i interesy. Dziś nasze kraje są sojusznikami w NATO, a liczymy, że w niedalekiej przyszłości będziemy współpracować w Unii Europejskiej, do której Polska aspiruje i liczy na poparcie Hiszpanii w procesie integracyjnym.

Luisa Rudi Ubeda potwierdziła, iż nasze kraje to sojusznicy. Podkreśliła, że o dobrych wzajemnych stosunkach świadczą najlepiej złożone w Polsce w ostatnim czasie wizyty najwyższych dostojników Hiszpanii: pary królewskiej, premiera, przewodniczącej Senatu.

Przewodnicząca Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii zaproponowała zdynamizowanie współpracy polskich i hiszpańskich parlamentarzystów. Jej zdaniem, wzrasta kontrola parlamentów nad decyzjami rządów, zwiększa się znaczenie instytucji przedstawicielskich w polityce. Hiszpańscy parlamentarzyści są gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami zarówno z okresu ubiegania się Hiszpanii o przynależność do UE, jak i czasu, gdy została już jej członkiem.

W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej. Podkreślono, iż są one strażnikami demokracji i powinny zmniejszać odczuwalny "deficyt" demokracji w instytucjach europejskich. Rozmówcy wymienili też poglądy na temat potrzeby i ewentualnego sposobu tworzenia drugiej izby w Parlamencie Europejskim.

Marszałek L. Pastusiak przedstawił gościom z Hiszpanii cele strategiczne polityki zagranicznej naszego państwa. Jak stwierdził, dwa pierwsze zadania, które Polska sobie postawiła, już osiągnęliśmy. Jesteśmy członkiem NATO i ze wszystkimi sąsiadami zawarliśmy umowy o dobrosąsiedzkich stosunkach oraz współpracy. Przed nami trzeci cel - integracja z Unią Europejską. Marszałek zapewnił, że Polska dąży do harmonizacji swojego prawa z prawem europejskim, a nowy rząd jest gotów do większej elastyczności w negocjacjach. Marszałek wyraził nadzieję, że na podobną elastyczność zdobędą się także nasi negocjacyjni partnerzy, zwłaszcza w czasie prezydencji Hiszpanii w UE, rozpoczynającej się w styczniu 2002 roku.

Marszałek Senatu podziękował za zapewnienie o gotowości Hiszpanii do poparcia poszerzenia Unii Europejskiej.

Przewodnicząca Kongresu Deputowanych Luisa Rudi Ubeda potwierdziła, że przyjęcie kolejnych państw do UE jest nie tylko potrzebne, ale też nieuniknione. Jednocześnie podkreśliła, że dla Hiszpanii proces dostosowawczy wcale nie był łatwy, zwłaszcza w kwestiach rolnictwa, ale dziś nie ma wątpliwości, że przed laty warto było podjąć ten wysiłek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senacki Zespół Samorządowy podpisał porozumienie z samorządowcami

Senacki Zespół Samorządowy na posiedzeniu 16 czerwca br. podpisał z organizacjami, skupiającymi samorządy z różnych stron Polski, porozumienie na rzecz rozwoju samorządów terytorialnych.

XXII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej

Sytuacja epidemiczna, Partnerstwo Wschodnie i sytuacja na Białorusi oraz współpraca infrastrukturalna i energetyczna były tematami Sesji, która odbyła się 26 marca br. w Warszawie.

List senator Barbary Borys-Damięckiej na Międzynarodowy Dzień Teatru

Niech żyje Teatr zawsze gotowy do podniesienia kurtyny, do przyjęcia swojej publiczności - pisze w liście do polskich teatrów z okazji przypadającego w sobotę, 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru senator i reżyser Barbara Borys-Damięcka.