Narzędzia:

Wystąpienie Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy

25.05.2023
fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

Niski ukłon i szczera wdzięczność Tobie, drogi polski narodzie – powiedział w Sejmie Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk podczas wystąpienia przed posłami i senatorami 25 maja br. Szef ukraińskiego parlamentu zwrócił się także do Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z podziękowaniem za przyjęcie uchwały popierającej przyspieszenie członkostwa Ukrainy w NATO. „Widzę w tej uchwale, Panie Marszałku, Drogi Tomaszu, Twoją wielką rolę i zasługę” – podkreślił Przewodniczący. Rusłan Stefanczuk wyraził również wdzięczność senatorom za przyjęcie uchwały potępiającej deportacje ukraińskich dzieci do Rosji oraz dziękował obu izbom polskiego parlamentu za uznanie władz rosyjskich za reżim terrorystyczny.

W swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Najwyższej podkreślił, że po 24 lutego ub. roku Polska stała się gościnnym domem dla wielu Ukraińców. „Od pierwszych chwil rosyjskiej inwazji naród polski i polskie państwo twardo stali ramię w ramię z Ukrainą. Nasz bliski sąsiad okazał bezwarunkową miłość wobec swego bliźniego, cały świat jest pod wrażeniem nadzwyczajnego człowieczeństwa i jednoczesnej determinacji Polaków” - dodał ukraiński polityk. Jak mówił Stefanczuk „co trzeci Polak w taki lub inny sposób zaangażował się w pomoc Ukrainie w potrzebie”. Przewodniczący podziękował za pomoc wojskową, której Polska udzieliła Ukrainie po wybuchu wojny. „Nigdy nie zapomnimy przywództwa Polski w tworzeniu koalicji czołgowej, ponieważ to wy przekazaliście nam pierwsze Leopardy. Ukraińskie niebo jest chronione przez polskie MIG-i. Wierzymy, że wkrótce powstanie koalicja samolotowa, w której Polska zajmie czołowe miejsce” - powiedział ukraiński polityk.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy zauważył, że naród polski wielokrotnie z bronią w ręku bronił swej ojczyzny przed rosyjskim imperializmem i komunistycznym terrorem. „Również dziś jesteście gotowi bronić wartości, wolności i niepodległości, podobnie jak uczynili to obywatele Ukrainy o polskich korzeniach, których nie ma już wśród nas” – powiedział. Dodał, że na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie oddał hołd obywatelowi Polski Danielowi Sztyberowi, który - jak mówił - wraz ze swoimi polskimi braćmi: Tomaszem Walentkiem, Januszem Szeremetą i Krzysztofem Tyflem przelał krew za naszą i waszą wolność. „Na tej smutnej liście jest również Marek Mastalerz, wolontariusz z Poznania. Wieczna pamięć tym, którzy zginęli, broniąc Ukrainy lub wspierając, a jednocześnie pałając wielką miłością do Polski” - podkreślił.

Posłowie i senatorowie  - na prośbę Rusłana Stefanczuka - uczcili minutą ciszy pamięć tych, „którzy oddali życie za wolną Ukrainę, wolną Polskę, za wartości, na których zbudowana jest wolna Europa”.

Przewodniczący Rady Najwyższej w swoim wystąpieniu nawiązał także do zbliżającej się 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. „Potomkom ofiar straszliwych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy współczucia i wdzięczności za pamięć, która nie wzywa do nienawiści ani do zemsty, ale służy jako ostrzeżenie, że nigdy nic takiego nie powtórzy się między naszymi narodami” – powiedział. „Rozumiemy wasz ból po stracie swoich najukochańszych. Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach. Pamięci, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami" - powiedział szef Rady Najwyższej Ukrainy. „Życie ludzkie jest równie cenne, niezależnie od narodowości, rasy, płci czy religii - i z tą świadomością będziemy współpracować z wami, drodzy polscy przyjaciele, akceptując prawdę bez względu na to, jak bezwzględna może ona być. Razem musimy zdać ten niełatwy, ale wyjątkowo niezbędny egzamin, aby formuła +przebaczamy i prosimy o wybaczenie+ uzyskała prawdziwy sens i praktyczny wymiar" – oświadczył. „Pragnę, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, że być może pierwszy raz historia daje naszym prezydentom, parlamentom i rządom wyjątkową szansę i odpowiedzialność, aby stać się twórcami nowej przyszłości dobrych sąsiadek: Ukrainy i Polski, pragnę, abyśmy wspólnie napisali naszą nową historię, bez jej retuszowania albo wyrywania z niej jakichkolwiek zapisanych i przeżytych kart” - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.