Narzędzia:

Konferencja „Pół wieku z Kopernikiem w Chicago”

edukacja i kultura sprawy międzynarodowe 06.03.2023
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

„Podczas tego spotkania wspaniale nam się uzupełniają obchody ustanowionego przez Senat Roku Mikołaja Kopernika z działalnością Izby na rzecz Polonii” – powiedział wicemarszałek Marek Pęk, otwierając 6 marca br. w Senacie konferencję „Pół wieku z Kopernikiem w Chicago”. W  ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika zorganizowano ją z inicjatywy komisji: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Jak podkreśliła senator Maria Koc, przewodnicząca komisji gospodarki i wiceprzewodnicząca komisji spraw emigracji, podczas spotkania będzie okazja zapoznać się z działalnością Fundacji Kopernikowskiej, funkcjonującej w Chicago od ponad 50 lat jednej z największych organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych, a nawet na świecie. Jak zaznaczyła senator Maria Koc, to, co robią członkowie fundacji, jest nie do przecenienia, napawa nas w Polsce ogromną wdzięcznością i dumą. „Dziękujemy za te wasze wielkie dzieła, za waszą miłość i przywiązanie do Polski. Jesteście najlepszymi ambasadorami ojczyzny za granicą” – zapewniła.

Prezes zarządu Fundacji Kopernikowskiej w Chicago Mario Mikoda podkreślił, że jej najważniejszą misją jest zapewnienie Polonii jak najlepszych kontaktów z krajem pochodzenia. Podkreślił, że 50 lat fundacji to 50 lat niezwykłej i bezinteresownej aktywności jej członków.

Historię powstania Fundacji Kopernikowskiej (Copernicus Foundation) przybliżył przewodniczący jej zarządu Hubert Cieromski. Sięga ona 1970 r., kiedy to Chicago zwróciło się do Polonii z prośbą o ufundowanie i postawienie przed wejściem do Planetarium Adlera pomnika Mikołaja Kopernika dla upamiętnienia 500. rocznicy jego urodzin. Na ten cel zgromadzono ponad 300 000 dolarów, ofiarowanych przez osoby fizyczne, firmy i organizacje. W 1973 r. Polonia podarowała Chicago pomnik, który stanął przed Planetarium Adlera, w centrum miasta. Z nadwyżki pozyskanych środków w lipcu 1971 r. utworzono Fundację Kopernikowską, mającą organizować życie kulturalne, zajęcia edukacyjne, zapewniać możliwość rekreacji i rozrywki. Ze środków pozyskanych dodatkowo dzięki hojności osób prywatnych i przedsiębiorstw Polonii z Chicago w 1979 r. fundacja zakupiła historyczne kino Gateway, swego czasu pierwsze kino w Chicago, w którym odbywały się projekcje filmów dźwiękowych. W 1981 r. Fundacja Kopernikowska przebudowała i rozbudowała wnętrza, zmienił się ich wizerunek, powstało Copernicus Center. Budynek został zmodyfikowany tak, aby przypominać Zamek Królewski w Warszawie, w 1985 r. został zwieńczony Wieżą Solidarności, stanowiącą replikę jego wieży. W Copernicus Center mieści się również teatr z ponad 2 tys. miejsc na widowni, wystawiający nie tylko przedstawienia polskich klasyków, ale także różnorodnych grup teatralnych. Odbywają się tam również występy szkół, orkiestr symfonicznych, koncerty współczesnych zespołów rockowych, konkursy piękności oraz koncerty międzynarodowych i lokalnych gwiazd muzyki.

„Misją Fundacji Kopernikowskiej na przestrzeni 50 lat było i jest kultywowanie i promocja polskiej kultury, tradycji i wartości poza granicami Polski” – powiedziała Agata Paleczny, członkini zarządu Fundacji Kopernikowskiej. Mówiła, że kolejne pokolenia Polaków mieszkających w USA uczestniczą w różnych wydarzeniach organizowanych w Copernicus Center. Zyskuje to uznanie zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych. Fundacja otrzymała wiele nagród i wyróżnień za wkład w promocję polskości i kultury polskiej, która zostawiła trwały ślad wśród pokoleń Polaków mieszkających w USA. Agata Paleczny przybliżyła ponadto bieżącą działalność fundacji i wydarzenia organizowane w Copernicus Center. Jednym z większych przedsięwzięć fundacji jest, organizowany od 1979 r., festiwal Taste of Polonia. To największy w USA, jeśli nie na świecie, festiwal popularyzujący i celebrujący polskość. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim ponad 50 tys. osób.Na festiwalu prezentuje się wiele lokalnych i międzynarodowych zespołów, grających różne gatunki muzyki, folklorystyczne zespoły taneczne, oryginalna sztuka, rzemiosło i rękodzieło, a także dania kuchni polskiej. Festiwal umożliwia zapoznanie publiczności z polskimi zwyczajami, kulturą, tradycją i językiem.

Wspominając o wizji fundacji na przyszłość, członkowie jej zarządu mówili o projekcie utworzenia w Polsce Domu Dziedzictwa Polonii z całego świata. Zgodnie z założeniami mogliby się tam rejestrować przedstawiciele Polonii z całego świata. Idea nawiązuje do historii – na wyspie Ellis Island, siedzibie Statui Wolności, byli rejestrowani wszyscy Polacy, którzy przypłynęli do Stanów Zjednoczonych.

Uczestnikom konferencji zaprezentowano walory kolekcjonerskie i filatelistyczne, wyemitowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ewa Waszkiewicz, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, przedstawiła srebrną monetę (o nominale 50 zł) z bursztynem i banknot polimerowy z efektem optycznym. Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek zaś zaprezentował znaczki, w tym kryptoznaczek, karty pocztowe i koperty pierwszego dnia obiegu, poświęcone wybitnemu astronomowi.

O planach obchodów Roku Mikołaja Kopernika mówił pełnomocnik zarządu Fundacji Kopernikowskiej Adam Bala. Prezes i członkowie zarządu Fundacji Kopernikowskiej: Mario Mikoda, Adam Bala i Hubert Cieromski z rąk wicemarszałka Marka Pęka otrzymali teksty uchwały Senatu, ustanawiającej rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.