Narzędzia:

W Senacie dyskutowano o standaryzacji procesów rejestracji stanu cywilnego w UE

28.02.2023
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Nad stworzeniem europejskiego, spójnego, jednolitego, cyfrowego systemu procesów rejestracji stanu cywilnego dyskutowano w Senacie 28 lutego 2023 r. podczas obrad Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju. „Chcemy wyjść z inicjatywą standaryzacji dokumentów stanu cywilnego w całej UE” – powiedział senator Wadim Tyszkiewicz.

Standaryzacja dokumentów stanu cywilnego, zdaniem Sławomira Wojciechowskiego, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Soli przyczyni się do sprawnej wymiany dokumentów w ramach UE, do odbiurokratyzowania, odformalizowania tych procesów, ułatwi życie obywatelom niezależnie od tego, w jakim państwie unijnym będą przebywać. Sławomir Wojciechowski dodał, że ten projekt, nad którym trwają prace wpisuje się w założenia Cyfrowej Dekady Europy.

Przewodniczący Zespołu senator Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że Sejm i Senat są właśnie po to, żeby rozwiązywać problemy obywateli, żeby ułatwiać im życie, żeby obywatel mógł jak najsprawniej załatwiać swoje sprawy w urzędzie. Mówił, że podstawowymi dokumentami w relacjach państwo i jego urzędy a obywatel są akta stanu cywilnego – akty urodzeń, zgonów, małżeństwa. Uzyskiwanie tych dokumentów przez obywatela może odbywać się bezproblemowo i szybciej – elektronicznie. Podkreślił, że Polska od 20 lat jest członkiem UE, a nasze procedury nie umożliwiają szybkiego poświadczania dokumentów urzędowych w UE.

Senator Wadim Tyszkiewicz podkreślił, że chodzi nie tylko o usprawnienie pracy Urzędów Stanu Cywilnego, o to, by obywatele nie czekali na dokumenty, ale o usprawnienie całego systemu wymiany informacji i wydawania dokumentów w całej UE. Dodał, że warto przekonać naszych partnerów w UE,  by te dokumenty były standaryzowane, bo to ułatwi życie obywatelom.

Sławomir Wojciechowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego z Nowej Soli podkreślił, że obecnie jest 27 systemów rejestracji stanu cywilnego – tyle ile jest państw UE, w każdym państwie są odmienne wzory dokumentów, a dynamika migracji w ramach UE jest taka, że nie ma dnia, by urzędy nie miały do czynienia z dokumentami unijnymi. Ze statystyk wynika, że17 mln osób czasowo lub na stałe przebywa w innym państwie członkowskim i te procesy rozwijają się. Wzrasta też liczba zdarzeń, które muszą dokumentować urzędy stanu cywilnego (zgony, narodziny poza granicami) i robią to z opóźnieniem, bo z opóźnieniem te informacje docierają do USC. To powoduje różne komplikacje natury prawnej np. nieaktualne spisy wyborców. Tymczasem, zaznaczył S. Wojciechowski, w UE nie ma nawet dyskusji nt. ujednolicenia procesów rejestracji stanu cywilnego.

Dlatego, zdaniem S. Wojciechowskiego, jest potrzeba opracowania unijnych rozwiązań prawnych ujednolicających procedury rejestracji stanu cywilnego, odformalizowanie procedur administracyjnych, wprowadzenie jednolitych wzorów dokumentów elektronicznych, zintegrowania systemów IT państw członkowskich UE w celu usprawnienia wymiany danych.

Podkreślił, że w Polsce wdrożone już zostały usługi sieciowe - można pobrać elektronicznie odpis różnych aktów stanu cywilnego. Obecnie chodzi o zintegrowanie dokumentów elektronicznych z Europejskim Portfelem Tożsamości Cyfrowej. Chodzi o to, by informacje do bazy danych docierały w czasie rzeczywistym. Chodzi też o to, by obywatel mógł pobrać elektronicznie potrzebny mu dokument stanu cywilnego niezależnie od tego w jakim państwie unijnym przebywa.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.