Narzędzia:

Pożegnanie Senatora RP Marka Plury

24.01.2023
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

„Pragnę Ci obiecać, że to, co rozpocząłeś, my - tu obecni -  poniesiemy dalej, jako Twój testament i zobowiązanie, żywy pomnik naszej wdzięcznej pamięci o Tobie” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystości pogrzebowych Senatora RP Marka Plury, które odbyły się 24 stycznia br. w Katowicach.

W pożegnaniu Senatora Plury uczestniczyła Jego rodzina i bliscy, a także senatorowie, posłowie, samorządowcy i mieszkańcy Śląska.

Marszałek Senatu mówił, że senator Plura był wielkim Polakiem, wielkim Ślązakiem i wielkim patriotą, którego nagła choroba i śmierć była dla senatorów ciosem, po którym trudno się pozbierać. „Wciąż nie mogę uwierzyć, że gdy za kilka dni będę prowadził kolejne posiedzenie Senatu i spojrzę w lewą stronę sali obrad plenarnych – nie zobaczę Go na jego stałym miejscu. Nie spotkamy się już w wejściu, nie powitamy się serdecznie” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. „Senat bez Marka Plury będzie jakby pusty. Będzie smutniejszy. Bo to On zarażał nas optymizmem. Dla każdego z nas miał czas, uśmiech i dobre słowo” – dodał Marszałek. Wspominał, że Marek Plura był senatorem, posłem, eurodeputowanym, „ale przede wszystkim był dobrym mądrym i ciepłym Człowiekiem, „dla którego najważniejsza była jego rodzina – żona, dzieci, rodzicie, najbliżsi, ukochani przez Niego nade wszystko”. Marszałek podkreślił, że senator Plura kochał też  Śląsk – swoją małą Ojczyznę, z jej tradycjami, językiem i dziedzictwem, które kultywował, o których należne miejsce zabiegał i któremu – jak mówił - troska o dziedzictwo Śląska ma sporo do zawdzięczenia.

Prof. Tomasz Grodzki zwrócił uwagę, że choć senator Marek Plura pełnił tak wiele ról – senatora, posła czy eurodeputowanego -  to zawsze w jego centrum, nawet kosztem siebie, był drugi człowiek, „zwłaszcza ten słabszy, ten z ograniczeniami, ten, który potrzebuje pomocy”. Marszałek podkreślił, że Marek Plura niósł pomoc innym przez całe swoje życie - czy to jako pracowity senator i poseł, czy jako oddany pracownik socjalny, czy jako uważny terapeuta.  „Spełniał się we wszystkim, co robił, nigdy nie obojętny na ludzką krzywdę. Mimo swoich ograniczeń miał bogate i dobre życie, które pozostanie dla nas wzorem i inspiruje nas na dni, kiedy Go już nie ma z nami” – powiedział Marszałek Tomasz Grodzki.

„Panie, Senatorze, Marku roztomiły! Pragnę Ci obiecać, że to, co rozpocząłeś, my - tu obecni -  poniesiemy dalej, jako Twój testament i zobowiązanie, żywy pomnik naszej wdzięcznej pamięci o Tobie. Non omnis moriar. Nie wszystek umrzesz! Pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze. Spoczywaj Drogi Przyjacielu w pokoju” – pożegnał Senatora RP Marka Plurę Marszałek Tomasz Grodzki.

Senator Marek Plura zmarł 21 stycznia br. w wieku 52 lat. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz za podejmowaną z pożytkiem dla kraju działalność publiczną i społeczną.

Podczas mszy w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla biskup Adam Wodarczyk z Katowic zwrócił uwagę m.in. na wagę miłości w życiu Senatora Marka Plury; jak zaznaczył, to właśnie ona pozwoliła mu mimo ciężkiej choroby żyć znacznie dłużej, niż to przepowiadano. Mówiąc o działalności publicznej Senatora Plury biskup zaznaczył, że walczył on o godne i ufne traktowanie każdej osoby z niepełnosprawnościami. „Osobom niepełnosprawnym wskazywał, jak zdobywać szczyty życia. Za jego przykładem będą szli inni z różnego rodzaju niepełnosprawnościami” – podkreślił. „Ludzie mieli do niego zaufanie, bo był wrażliwy, delikatny. Chciał ulżyć, chciał pomóc. Umiał słuchać” – dodał. „Przybliżał Śląsk i Polsce i Europie” – zaznaczył bp Wodarczyk.

W pożegnaniu na cmentarzu senator Jerzy Fedorowicz, powiedział, że Senator Plura to „po prostu cudowny człowiek”. „Szanowany był bardzo. (…) Kochałem go, jak syna, nie tylko dlatego, że był takim człowiekiem przystępnym, ale także jak mnie było w życiu bardzo trudno, to wtedy bardzo mi pomógł. I każdy dzień i każda obecność Marka przy nas to był dzień jasności i piękna w trudnych, najtrudniejszych okresach” – podkreślił senator Fedorowicz. Jeżeli polityka naprawdę ma sens, to politycy powinni naprawdę uczyć się od Marka Plury, jak się zachowywać we wszystkich politycznych sytuacjach” – dodał senator Jerzy Fedorowicz.

Marek Plura piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji oraz posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz swojej małej śląskiej ojczyzny.

Urodził się 18 lipca 1970 r. w Raciborzu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, z tytułem magistra pedagogiki. Był psychoterapeutą. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent” jako pedagog.  Założył Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję zastępcy skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. W 2002 r. zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek, promujący aktywność kobiet z niepełnosprawnościami.

W latach 2006-2007 Marek Plura był radnym Rady Miasta Katowice. W wyborach europejskich w 2014 r. uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Został uhonorowany tytułem MEP Awards 2019 dla najlepszego europosła w kategorii: zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna.

Był oddany Śląskowi jako członek Związku Górnośląskiego, Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenia Dobry Dom, Fundacji Teatru Grodzkiego, był także członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Odznaczony Orderem Uśmiechu, laureat konkursu Człowiek bez barier oraz Lodołamacze.

W Senacie X kadencji  Marek Plura był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.