Narzędzia:

Wicemarszałkowie Senatu RP i Szef Kancelarii Senatu oddali hołd powstańcom styczniowym

23.01.2023
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Wicemarszałkowie Senatu RP Bogdan Borusewicz i Marek Pęk oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski 23 stycznia 2023 r. na terenie Cytadeli Warszawskiej wzięli udział w uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W tegorocznych obchodach, w cytadeli uczestniczyli prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Podczas uroczystości został odczytany list prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Obecna też była liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Przed Bramą Straceń na Cytadeli Warszawskiej odbył się Apel Pamięci i oddana została Salwa Honorowa, a uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Następnie na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę, przygotowaną przez polskich i litewskich muzealników i historyków sztuki, poświęconą Powstaniu Styczniowemu, która została objęta wspólnym patronatem prezydentów. W wernisażu wystawy zatytuowanej „Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863” wzięli udział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz senator Jan Maria Jackowski.

Powstanie Styczniowe przeciwko imperium rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 r. na ziemiach Rzeczypospolitej rozdartej przez zaborców i trwało do jesieni 1864 r. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Był to najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii Polski, który odegrał istotną rolę w podtrzymywaniu patriotyzmu, polskiej tożsamości i odnowieniu idei niepodległościowych.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.