Narzędzia:

Senatorowie wzięli udział w pogrzebie Benedykta XVI

05.01.2023
fot. Kancelaria Senatu

Senatorowie Halina Bieda, Jan Maria Jackowski i Marek Martynowski uczestniczyli w polskiej delegacji, która 5 stycznia w Watykanie uczestniczyła w pogrzebie emerytowanego papieża Benedykta XVI. Na czele delegacji naszego kraju stali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W jej skład weszli także posłowie oraz przedstawiciele najwyższych organów państwowych.

W pierwszej takiej mszy pogrzebowej w historii, odprawianej przez następcę papieża Benedykta – papieża Franciszka – uczestniczyły także m. in. delegacje państwowe z Włoch i Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu znaleźli się szefowie państw i rządów: prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz. Obecni byli także prezydenci Węgier - Katalin Novak oraz Portugalii - Marcelo Rebelo de Sousa a także królowa Zofia z Hiszpanii i para królewska z Belgii - Filip i Matylda.

Papież Franciszek podczas mszy pogrzebowej Benedykta XVI powiedział w homilii, że był on świadkiem Ewangelii, którą krzewił podczas swego życia. Mówił o jego „mądrości, łagodności i oddaniu”.

W koncelebrze uczestniczyło około 120 kardynałów na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battistą Re, mszę koncelebrowało też 400 biskupów i 3700 kapłanów. We mszy na watykańskim placu Świętego Piotra uczestniczyło okolo 50 tysięcy osób.

Trumna z ciałem Benedykta XVI została złożona w grobie w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II. Wcześniej był tam też grób Jana XXIII. Taka była wola emerytowanego papieża.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce

Konferencja poświęcona kierunkom reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”