Narzędzia:

Senat wybrał ławników Sądu Najwyższego

07.10.2022

Senat na 50. posiedzeniu X. kadencji w dniu 6 października 2022 r. wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji. Są to:

1. Adamski Stanisław

2. Bielska Magdalena

3. Bogusz Sylwia Aniela

4. Burek Robert Łukasz

5. Czarniecka Anita

6. Figa-Tomińska Małgorzata Danuta

7. Fularz Izabela

8. Gałkiewicz Jarosław

9. Gołębiowski Grzegorz

10. Jeż Radosław Tomasz

11. Kaliszek Piotr

12. Kolek Grzegorz Arkadiusz

13. Kompa Andrzej Krzysztof

14. Lasko Joanna Marta

15. Majdański Sławomir Dariusz

16. Majewski Sławomir

17. Molczyk Marek Sławomir

18. Piotrowski Roman

19. Płuciennik Jarosław Mikołaj

20. Puacz-Olszewska Jolanta

21. Rafalak Sława Krystyna

22. Schmidt-Fic Anna Janina

23. Sopata Arkadiusz Janusz

24. Szafraniec Monika Anna

25. Szczerbaniak Robert

26. Szrek-Adamska Urszula Irena

27. Topór-Nawarecka Ewa Wiesława

28. Wilczyński Mariusz Grzegorz

29. Wiszniewski Przemysław

30. Wiśniowski Grzegorz Krzysztof

Uchwałą Kolegium Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2022 r. ustalono liczbę ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji na 30.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy o Sądzie Najwyższym Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego pismem z dnia 31 maja 2022 r. podała tę informację do wiadomości Marszałka Senatu celem przeprowadzenia przez Senat wyboru ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji.

Marszałek Senatu wyznaczył termin na zgłaszanie kandydatów na ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji do 30 czerwca 2022 r.

6 czerwca 2022 r. na stronie internetowej Senatu zamieszczona została informacja o przystąpieniu do wyboru ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji, określająca wymogi formalne zgłoszenia kandydata oraz procedurę wyboru ławników.

Marszałek Senatu w dniu 1 lipca 2022 r. skierował zgłoszenia na ławników Sądu Najwyższego do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji na 194. posiedzeniu w dniu 19 lipca 2022 r. wskazała kandydatów, których zgłoszenia zostały wniesione w terminie i spełniają wymogi formalne oraz przedstawiła Senatowi projekt uchwały stwierdzającej pozostawienie bez dalszego biegu zgłoszeń wniesionych po upływie terminu lub niespełniających wymogów formalnych.

Komisja przygotowała projekt uchwały w sprawie pozostawienia bez dalszego biegu zgłoszeń 5 kandydatów na ławników Sądu Najwyższego (druk senacki nr 773).

Senat w dniu 21 lipca 2022 r. na 46. posiedzeniu X kadencji podjął uchwałę stwierdzającą pozostawienie bez dalszego biegu zgłoszeń kandydatów na ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji.

Marszałek Senatu zasięgnął od Komendanta Głównego Policji informacji o kandydatach na ławników, którzy spełnili wymogi formalne. Informacje te uzyskuje się i sporządza na zasadach określonych dla informacji o kandydatach do objęcia stanowisk sędziowskich w sądach powszechnych.

Marszałek Senatu w dniu 20 września 2022 r. przekazał dokumenty od Komendanta Głównego Policji dotyczące prawidłowo zgłoszonych kandydatów na ławników Sądu Najwyższego do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i zobowiązał komisję do przedstawienia listy prawidłowo zgłoszonych kandydatów oraz opinii o tych osobach.

Komisja przedstawiła Senatowi listę kandydatów i opinie o nich w zakresie spełniania wymogów określonych w ustawie z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, sformułowane na podstawie posiadanych dokumentów, a także przesłuchania, które miało miejsce na posiedzeniu komisji 21 września 2022 r. (druk senacki nr 809).

Po wyborze ławników marszałek Senatu przesyła niezwłocznie Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego uchwałę Senatu w sprawie wyboru ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji oraz dokumenty dotyczące osób wybranych, tj. karty zgłoszenia kandydatów wraz z dołączonymi dokumentami oraz informacje o kandydatach uzyskane od Komendanta Głównego Policji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.