Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 6 października 2022 r.

sprawy międzynarodowe 06.10.2022
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu.

Zaostrzenie sankcji wobec Rosji, więcej broni i wsparcia finansowego dla walczącej Ukrainy. Jej członkostwo w UE i NATO gwarancją bezpieczeństwa Europy – to wnioski ze spotkania Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej z przewodniczącą Komisji ds. Integracji Ukrainy z Unią Europejską Rady Najwyższej Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze, poświęconego wojnie Rosji z Ukrainą i wsparciu Polski dla Ukrainy.

Przewodnicząca Iwanna Kłympusz-Cyncadze podkreśliła, że dla Ukrainy jest niezwykle ważne to, co robi Polska, aby pomóc sąsiadowi w tej „strasznej wojnie, w której walczy o wolność i utrzymanie europejskiego porządku”. „Mamy świadomość, że bez takich przyjaciół, bez wsparcia męstwo żołnierzy ukraińskich i jedność narodu nie wystarczyłyby. Dobrze też rozumiemy, że mimo naszych obecnych sukcesów jest jeszcze wiele do zrobienia” – powiedziała. Niestety, Rosja wciąż eskaluje działania – farsa z pseudoreferendum związanym z aneksją części Ukrainy, częściowa mobilizacja, straszenie bronią jądrową. To wszystko powoduje, że pomoc Ukrainie wciąż jest potrzebna. Przewodnicząca podkreśliła, że jeszcze nie wszystkie kraje rozumieją niebezpieczeństwo, jakie niesie rosyjska agresja. „Powinniśmy też wspólne przekonać świat, że tymczasowy pokój z Rosją nie będzie stały i nie zapewni bezpieczeństwa ani Ukrainie, ani innym krajom, bo apetyt agresora rośnie. Chodzi nie tylko o to, żeby zakończyć wojnę, ale też żeby Rosja została pokonana” – przekonywała przewodnicząca. Jej zdaniem na szczeblu zgromadzeń wielostronnych i w kontaktach międzyparlamentarnych trzeba starać się przekonać kraje, które uważają, że trzeba negocjować z Rosją w sprawie zakończenia wojny, i rozwiać ich wątpliwości.  

„Dziękuję wam za wsparcie w staraniach o status członkostwa w UE i NATO” – mówiła przewodnicząca Iwanna Kłympusz-Cyncadze. Podkreśliła, że mimo trwania działań wojennych ukraiński parlament, rząd i prezydent intensywnie pracują, aby spełnić warunki konieczne do wejścia do Unii Europejskiej. „I tu też liczymy na waszą pomoc, podzielenie się waszymi doświadczeniami w dochodzeniu do członkostwa. Liczymy na współpracę na szczeblu parlamentarnym, regionalnym, rządowym, bo trudno nam przygotowywać się, kiedy wciąż trwa wojna” – apelowała. „Bez NATO nie ma gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy, nie ma bezpieczeństwa państw NATO bez bezpiecznej Ukrainy. Powinniśmy otrzymać jasne wytyczne, co jest wymagane, abyśmy mogli się starać o członkostwo w Sojuszu” – powiedziała przewodnicząca Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

„Dziękujemy ukraińskim żołnierzom za to, że broniąc swojego kraju i swojej suwerenności, bronią jednocześnie Polski, Unii Europejskiej i całego obszaru euroatlantyckiego” – mówił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Ocenił, że dotychczasowe sankcje, łącznie z przyjętym w środę ósmym pakietem, są odczuwalne w Rosji, jego zdaniem jednak powinny być dalej idące. „Podzielamy przekonanie, że ta wojna nie może się tylko zakończyć, ale że musi się zakończyć porażką Rosji. Pracujemy nad tym, aby przekonać inne kraje, że przedwczesne negocjacje z Rosją mogą być szkodliwe” – podkreślił. Poinformował również, że Polska prowadzi rozmowy na forum Unii Europejskiej i z USA w sprawie zwiększenia pomocy finansowej dla Ukrainy. Nasz kraj jest zwolennikiem polityki otwartych drzwi w kwestii członkostwa w NATO, prowadzi rozmowy w sprawie mapy drogowej dla Ukrainy, która broni bezpieczeństwa Europy, a jej armia spełnia warunki do udziału w NATO. Od dawna popieramy także starania Ukrainy o wejście do UE. Polska stoi też na stanowisku, że Ukraina powinna stanąć na nogi także gospodarczo, utrzymać stabilność w tym zakresie, żeby mogła kontynuować walkę z Rosją.  

Członkowie Zespołu Doradców Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej podnosili m.in. kwestie misji stabilizacyjnej po zakończeniu wojny. Przewodniczący komisji senator Bogdan Klich podkreślił, że w sprawie Ukrainy w Polsce jest konsensus polityczny, „Ukraina jednoczy Polaków, bo wszyscy uważamy, że wolna Ukraina to bezpieczna Polska”. Zauważył też, że oprócz dostarczania broni nasz sąsiad potrzebuje pomocy w szkoleniu jej obsługiwania, naprawie i przeniesieniu części produkcji za granicę. Wiceprzewodniczący komisji senator Marcin Bosacki zwrócił uwagę na potrzebę partnerstwa strategicznego między naszymi krajami. W ocenie wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej proces dochodzenia do członkostwa w Unii Europejskiej powinien być połączony z odbudową Ukrainy.

Z tą opinią zgodziła się przewodnicząca Iwanna Kłympusz-Cyncadze. Podkreśliła również, że oczekiwane są zarówno misja stabilizacyjna na granicach, jak i partnerstwo strategiczne.


 


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.