Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 5 października 2022 r.

05.10.2022
Komisje: budżetu i ustawodawcza (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Ustawodawcza zdecydowały o wniesieniu do marszałka Senatu projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy.

Jak mówił przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski, projekt jest odpowiedzią na „mankamenty bezpieczeństwa rynku finansowego, którego widocznym przejawem był tzw. afera GetBack”. Projekt umożliwia udzielenie pomocy finansowej z funduszu sprawiedliwości osobom poszkodowanym działalnością podmiotów rynku finansowego, podlegających nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Komisja Środowiska zapoznała się z informacją ministra infrastruktury o gospodarowaniu wodami w Polsce w latach 2020–21. Obowiązek przedstawienia takiej informacji nakłada na ministra prawo wodne. Stanowi ona niejako podsumowanie tego, co przez ostatnie 2 lata wydarzyło się w gospodarce wodnej, jakie zadania w tym zakresie zrealizowano, nad jakimi dokumentami strategicznymi trwają obecnie prace. Informacja dotyczyła m.in. wielkości i jakości polskich zasobów wodnych, oceny  warunków hydrologicznych i hydrogeologicznych, stanu wód powierzchniowych i podziemnych, rzek i zbiorników zaporowych, wód przejściowych i przybrzeżnych, a także wykorzystania zasobów wodnych  na potrzeby ludności i gospodarki. Odnosiła się też do retencji i melioracji, dróg wodnych i stanu dróg śródlądowych, głównych szlaków żeglugowych, działań na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych, ich modernizacji i przywracania do regularne żeglugi. Ponadto mowa była o wdrażania ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy azotanowej, dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej oraz dyrektywy ściekowej.

W informacji wskazano m.in., że dysponujemy dość dużą rezerwą wód podziemnych do wykorzystania, a ich stan oceniono jako dobry. Monitoring wód powierzchniowych wykazuje natomiast ich  nie najlepszy stan, co jest spowodowane wieloma czynnikami, a taka sytuacja ma miejsce w większości krajów europejskich. Poinformowano też, że w resorcie infrastruktury trwają prace nad ustawą o zapobieganiu skutkom suszy. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zwrócił uwagę na program wieloletni gospodarowania wodami w Polsce, który zakłada zwiększenie retencji z 7,5 do 15%.

W trakcie dyskusji szereg uwag dotyczących gospodarowania zasobami wodnymi zgłosili senatorowie. Jak podkreśliła senator Jadwiga Rotnicka, oczekiwałaby od przedstawionej informacji pewnego podsumowania, stwierdzenia, czy jest lepiej, czy też gorzej pod względem stanu wód i uzasadnienia takiego stanu rzeczy. W ocenie senator Alicji Zając działania w kwestii poprawy czystości i stanu polskich rzek przebiegają niezwykle wolno. Postulowała, by od planowania przejść jak najszybciej do konkretnych działań. Sytuacją na Odrze interesowała się senator Alicja Chybicka, która w kontekście katastrofy ekologicznej na tej rzece pytała, co w omawianym w informacji okresie działo się w kwestii stanu Odry. Senatorowie Józef Łyczak i Sławomir Rybicki pytali o budowę drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie, ponieważ mieszkańcy Kujaw są zaniepokojeni stepowieniem gleb.  Ekspert komisji prof. Marek Gromiec zwrócił uwagę na problem pogarszającego się stanu wód powierzchniowych w Polsce, wykazywany przez prowadzony monitoring. W jego ocenie monitoring powinien też wskazywać metody poprawy stanu rzek. Kolejna kwestia, której nie załatwi się wyłącznie karaniem, to spuszczanie ścieków przemysłowych, a także problem związany z osadami ściekowymi.

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej zarekomenduje Izbie przyjęcie bez poprawek 4 ustaw: o wypowiedzeniu Porozumienia między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Ludową Republiką Angoli o przyjaźni i współpracy, podpisanego w Luandzie dnia 4 grudnia 1978 r.; o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Gruzją w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania, podpisanej w Tbilisi dnia 7 lipca 2021 r.; o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Indii o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych, podpisanej w Nowym Delhi dnia 25 kwietnia 2022 r.; o ratyfikacji Porozumienia między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii o wygaśnięciu skutków prawnych artykułu 11 ustęp 3 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie popierania i ochrony inwestycji, sporządzonej w Wiedniu dnia 24 listopada 1988 r.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.