Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 27 września 2022 r.

27.09.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Komisja Infrastruktury rozpatrzyła 2 ustawy, z 4 poprawkami poparła nowelizację ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Ustawa o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane wdraża przepisy unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister rozwoju Piotr Uściński wyjaśnił, że chodzi o przepisy dyrektywy dotyczące: długoterminowej strategii renowacji budynków; udostępniania do celów statystycznych i badawczych, a także właścicielowi budynku, co najmniej zagregowanych, zanonimizowanych danych dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej; wyposażenia budynków niemieszkalnych w systemy automatyki i sterowania; przeglądów systemów ogrzewania i klimatyzacji. Korygowane są przepisy dotyczące m.in. sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz protokołów z kontroli systemów grzewczych lub systemów klimatyzacji. Wiceminister rozwoju apelował o przyjęcie ustawy, gdyż termin wdrożenia dyrektywy minął 2 lata temu i Komisja Europejska wdrożyła w tej sprawie postępowanie przeciwko Polsce.

Senackie biuro legislacyjne zgłosiło uwagi do noweli i propozycje 4 poprawek, które formalnie zgłosił senator Stanisław Lamczyk. Jedna z nich doprecyzowuje, że świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wydane przed wejściem w życie noweli zachowują termin ważności, na jaki zostały wydane.

Ustawę o zmianie ustawy – Prawo pocztowe komisja przyjęła bez poprawek. Zastrzeżeń do niej nie zgłosili ani biuro legislacyjne, ani senatorowie.

Jak mówił wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak, ustawa zmienia sposób pokrywania tzw. straty netto ponoszonej przez operatora wyznaczonego, którym do końca 2025 r. jest Poczta Polska. Poinformował, że strata taka wystąpiła w 2013 r. Wyjaśnił, że operator wyznaczony może otrzymać rekompensatę, gdy świadczenie usług powszechnych (m.in. przyjmowanie, sortowanie, przemieszczanie i doręczanie listów o wadze do 2 kg, paczek do 10 kg, przesyłek dla ociemniałych) w danym roku przyniosło stratę. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami rekompensatę powinno się sfinansować przede wszystkim z wpłat operatorów pocztowych na fundusz kompensacyjny, a gdy ta kwota nie wystarczy na pełne sfinansowanie – z budżetu państwa. Nowela zakłada, że podstawową formą pokrywania tzw. straty netto będzie dopłata z budżetu państwa. Wiceminister podkreślił, że ustawa ma także na celu upowszechnienie usług i komunikacji cyfrowej, m.in. poprzez zmianę definicji przesyłki kurierskiej, która uwzględnia jej obsługę za pomocą paczkomatów.

Wiceprezes Poczty Polskiej Mateusz Wodejko poinformował, że z przeprowadzonej wstępnej analizy wynika, iż tzw. strata netto Poczty w 2021 r. wynosi 192 mln zł. Zwrócił też uwagę, że w krajach Unii odchodzi się od modelu mieszanego pokrywania straty netto na korzyść finansowania jej z budżetu państwa.

 

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.