Narzędzia:

Wiceszefowa Kancelarii Senatu oddała hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie

17.09.2022
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk wzięła udział w uroczystości przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie. Wiceszefowa Kancelarii w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego złożyła wieniec przed pomnikiem.

Na skwerze Matki Sybiraczki parlamentarzyści, politycy, samorządowcy oraz mieszkańcy stolicy oddali hołd obrońcom Ojczyzny, którym przyszło zmierzyć się 17 września 1939 r. z agresją sowiecką. Uczczono pamięć setek tysięcy ofiar tego terroru.

83 lata temu wojska ZSRS weszły na ziemie polskie na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, łamiąc postanowienia traktatu o nieagresji z 1932 r. Konsekwencją paktu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczypospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru i deportacji. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dopuszczono się zbrodni wojennej – Zbrodni Katyńskiej.

W trakcie obchodów rocznicowych z udziałem wojskowej asysty honorowej odczytano Apel Pamięci. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców u stóp pomnika.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senat wybrał ławników Sądu Najwyższego

Izba na 50. posiedzeniu X. kadencji w dniu 6 października br. wybrała 30 ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji.

Spotkanie przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej z ambasadorem Izraela

6 października br. w Senacie odbyło się spotkanie senatora Jarosława Rusieckiego z dr. Yacovem Livnem.

Wystawa „Zwierzę to nie rzecz"

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka otworzyła w Senacie wystawę prac nadesłanych na konkurs „Zwierzę to nie rzecz".