Narzędzia:

Wizyta przewodniczącego Bundesratu na zaproszenie Marszałka Senatu RP

07.09.2022
Powitanie w Senacie - fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W dniach 7-9 września br. wizytę w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego składa przewodniczący niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelow wraz z delegacją. Parlamentarzyści odwiedzają Warszawę, będą także w Krakowie w związku z obchodami XXV-lecia partnerstwa Małopolski i Turyngii.

Niemiecką delegację powitał na lotnisku Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. Następnie Bodo Ramelow wraz z towarzyszącymi mu osobami wziął udział w rozpoczęciu obrad Senatu i spotkał się z Marszałkiem Senatu RP prof. Tomaszem Grodzkim. W rozmowach uczestniczyli także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Bogdan Klich, przewodniczący grupy polsko-niemieckiej senator Beniamin Godyla oraz członkini tej grupy, senator Ewa Gawęda.

W oświadczeniu do mediów po spotkaniu Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że spotkanie jest  kontynuacją bardzo dobrej tradycji corocznych spotkań między oboma izbami, a kontakty te są „niezwykle żywe” Poinformował, że w rozmowach poruszone zostały relacje dwustronne, sytuacja społeczno-polityczna w obu krajach oraz współpraca międzyparlamentarna, w tym w formacie Trójkąta Weimarskiego. Marszałek zaznaczył, że rozmowa była zdominowana przez sytuację w Ukrainie i podejście naszych rządów i narodów do tej „niczym nieuprawnionej agresji na niepodległy kraj”. „Poruszaliśmy problematykę bezpieczeństwa energetycznego, pozbycia się pewnych iluzji i naiwności oraz dotknęliśmy tematu migracji do Unii – nie tylko gości z Ukrainy, których podejmujemy w Polsce ale również  migracji na innych kierunkach” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Dodał,  że z Bodo Ramelowem wymielili się także poglądami na temat sytuacji politycznej w Unii Europejskiej.

Marszałek przypomniał, że wizyty między Senatem i Bundesratem wymieniane są co roku. Polskę odwiedził były przewodniczący tej izby, premier Brandenburgii Dietmar Woidke, polska delegacja była w Berlinie w roku ubiegłym na zaproszenie premiera Saksonii-Anhaltu i kierującego w ub. roku Bundesratem Reinera Haseloffa. „W przyszłym roku przewidujemy podobne spotkania z burmistrzem Wolnego Miasta Hamburga Peterem Tschentscherem” – zapowiedział Marszałek Senatu RP. Prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że przewodniczący Bundesratu składa w Polsce wizytę oficjalną na zaproszenie Senatu Rzeczypospolitej, ale jednocześnie, jako premier Wolnego Kraju Turyngii, Bodo Ramelow przyjechał świętować XXV-lecie partnerstwa jego landu z województwem małopolskim.  Z tej okazji towarzyszy mu Przewodnicząca Landtagu Turyngii pani Birgit Pommer, Marszałek życzył niemieckiej delegacji ciekawego i inspirującego pobytu w naszym kraju.

Przewodniczący Bundesatu Bodo Ramelow powiedział, że podczas rozmowy złożył na ręce marszałka Senatu podziękowania za solidarność, jaką senatorowie, rząd polski oraz wszyscy Polacy okazali wobec uchodźców z Ukrainy, którzy - jak mówił - szukali w Polsce schronienia  przed straszną i okrutną wojną Putina. „Trzeba z pewną ostrożnością patrzeć na ocenę Niemiec z przeszłości i na nasze relacje z Putinem, ponieważ Polska wiele razy ostrzegała nas przed tym, co może się wydarzyć” –przyznał przewodniczący. W jego ocenie gazociągi między Rosją a Niemcami - Nord Stream 1 i Nord Stream 2 – „były błędnymi drogami w naszej polityce energetycznej”. „Dziś patrząc wstecz, widzimy, że agresja ze strony Rosji kieruje się przeciwko wszystkim sąsiadom” – zauważył przewodniczący Bundesratu. Przyznał, że w dzisiejszej sytuacji w Europie byłoby potrzebne, aby patrzeć na to, co się dzieje, z perspektywy Polski, Bułgarii, Mołdawii bądź krajów bałtyckich, a nie tylko z perspektywy Brukseli. „Dlatego z perspektywy Trójkąta Weimarskiego, który składa się z Paryża, Warszawy i Berlina, musimy patrzeć na Europę. Na tym polega nasze wspólne zadanie. Musimy się nawzajem traktować jak partnerzy” – oświadczył Bodo Ramelow. Przyjaźń polsko-niemiecką określił mianem cudu, dodał, że jego ojciec „był żołnierzem w Polsce i  ze swoimi kolegami sprowadził wielkie cierpienie na ten kraj”. „Sześć milionów polskich ofiar to dla nas w dalszym ciągu wielka przestroga, żeby z ostrożnością patrzeć na historię” – powiedział przewodniczący Bundesratu.

Po południu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki i przewodniczący Bundestagu Bodo Ramelow złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W czwartek w godzinach popołudniowych Marszałek Senatu pożegnał swojego gościa w Wojskowym Porcie Lotniczym w Warszawie. Bodo Ramelow wraz z delegacją udał się w dalszą podróż do Krakowa.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.