Narzędzia:

Marszałek Senatu RP o 48. posiedzeniu Izby

07.09.2022
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Senat na jednodniowym posiedzeniu 7 września br. zajmie się między innymi ustawą o dopłatach do źródeł ciepła oraz o rekompensatach za katastrofę ekologiczną na Odrze. Będzie także głosować nad powołaniem nowego członka Rady Polityki Pieniężnej – zapowiedział na briefingu prasowym prof. Tomasz Grodzki.

Marszałek wyraził ubolewanie z faktu, że Sejm miesiąc temu odrzucił senackie poprawki do ustawie o dodatku węglowym, dzięki którym sprawa dopłat mogła być już dawno rozwiązana. Zapowiedział, że do będącej przedmiotem obrad Senatu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw senatorowie także zaproponują poprawki. Chodzi między innymi o wprowadzenie dodatku w wysokości 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, wydłużenia czasu obowiązywania tej rekompensaty do 2027 r. czy rezygnację z zaniżonych norm dla paliw, używanych do ogrzewania domów. „Nie sądzę, żeby Senat zgodził się na palenie wszystkim, bo to będzie miało dramatycznie negatywny wpływ na nasze zdrowie” – podkreślił prof. Tomasz Grodzki. Zaznaczył, że do senatorów zgłaszają się także ludzie, którzy ogrzewają domy energią elektryczną i nie są uwzględnieni w ustawie o dopłatach.

Marszałek Senatu poinformował, że Senat rozpatrzy też ustawę o pomocy dla ludzi, którym – jak to określił prof. Grodzki - świat się zawalił z powodu ciężkiego zniszczenia ekosystemu Odry. Marszałek podkreślił, że przedsiębiorcy – właściciele gospodarstw agroturystycznych czy żyjący z wędkarstwa amatorskiego - znaleźli się w ciężkim kryzysie. „Ta pomoc, którą zaoferował rząd pod naciskami opozycji, jest dość symboliczna, dlatego w tej materii senatorowie chcą zgłosić ok. 10 poprawek”- zaznaczył Marszałek Grodzki. Dodał, że senatorowie chcą zgłosić także projekt uchwały w sprawie katastrofy na Odrze i wezwać rząd do wyciągnięcia takich wniosków, by podobna historia już się nigdy nie powtórzyła. „Trzeba zrobić wszystko i przygotować system tak, żeby kolejna polska rzeka czy kolejne polskie wody nie zostały zniszczone przez takie dramatyczne katastrofy” – podkreślił.

Prof. Tomasz Grodzki zapowiedział, że Senat będzie także głosował nad powołaniem swojego przedstawiciela do Rady Polityki Pieniężnej. Kandydatką na tę funkcję jest prof. Joanna Tyrowicz, która wcześniej już przez 10 lat pracowała w Narodowym Banku Polskim. „Jest wybitnym ekonomistą i zostanie mam nadzieję głosami większości wydelegowana do pracy w RPP. W dobie szalejącej inflacji, drożyzny, ma to fundamentalne znaczenie, żeby w tej Radzie zasiadali fachowcy znający się na ekonomii, znający się na inflacji, którzy będą mieli jakiś wpływ na to, jak z tymi zagrożeniami, pożerającymi nasze skromne oszczędności, Rada Polityki Pieniężnej sobie poradzi” – powiedział Marszałek Senatu.  

Na briefingu prasowym prof. Tomasz Grodzki zapowiedział ponadto, że izba rozpatrzy dwa projekty nowelizacji ustaw, związanych z wynikami prac zespołu senackiego do spraw afery GetBack. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym i ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz o zmiany w Kodeksie cywilnym.

Senatorowie mają przyjąć także uchwałę okolicznościową, dotyczącą stulecia związku Polaków w Niemczech.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.