Narzędzia:

Apel do Sejmu o podjęcie prac nad senackimi inicjatywami

11.08.2022
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

„Nieprawdziwe są jakiekolwiek sugestie, że Senat uniemożliwia prace Sejmu” – napisali w liście do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński oraz przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski. W liście, zaprezentowanym na konferencji prasowej w Senacie senatorowie pytają m.in.: „dlaczego premier M. Morawiecki wyraża obawy o chęć pracy Senatu nad projektem ustawy o tzw. dopłatach energetycznych, skoro praca nad tą inicjatywą ustawodawczą jeszcze się nie rozpoczęła w Sejmie?”.

Senatorowie: Michał Kamiński i Krzysztof Kwiatkowski wyrazili oburzenie wypowiedzią premiera, który zasugerował Izbie Wyższej wstrzymywanie prac nad ustawami. „Chciałoby się zakrzyknąć: podajcie nam cięższą zbroję, niż organizowanie konferencji, na których musimy (…) ukazywać kolejne nieprawdy, którymi posługuje się w życiu publicznym prezes Rady Ministrów RP” – powiedział Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński. „Można skonstatować z pewną gorzką satysfakcją, że do licznego grona przezacnych ludzi i instytucji, których pan Mateusz Morawiecki oskarża o niepowodzenia rządu, dołączył także Senat (…)” – dodał.

„Trzeba podjąć dialog także z marszałek Sejmu, bo premier niechcący poruszył głębszy problem” – podkreślił przewodniczący Komisji Ustawodawczej, senator Krzysztof Kwiatkowski. Senator odczytał list, jaki wraz z Wicemarszałkiem skierowali do Elżbiety Witek. Wskazują w nim, że   „nieprawdziwe są jakiekolwiek sugestie, że Senat uniemożliwia prace Sejmu, chyba że istnieją jakieś okoliczności zmieniające konstytucyjną procedurę prac nad projektami rządowymi, o których wiedzą Pan Premier i Pani Marszałek”. Senatorowie „korzystając z okazji wywołania tematu wstrzymywania prac legislacyjnych w parlamencie” pytają również „o termin zakończenia pracy przez Sejm nad łącznie 81 inicjatywami ustawodawczymi Senatu, przyjętymi w tej kadencji, które nie mogą się doczekać decyzji o ich przyjęciu lub odrzuceniu przez Sejm”. Przypominają również, że „najdłużej oczekującą na rozstrzygnięcie inicjatywą ustawodawczą Senatu w tej kadencji jest senacki projekt ustawy o łódzkim związku metropolitalnym, który wpłynął do Sejmu 7 lutego 2020 r., czyli prawie dwa i poł roku temu”. Senatorowie załączyli do listu wykazy wniesionych do Sejmu senackich projektów ustaw, którym w Sejmie nie nadano biegu. Wystosowali do Marszałek Sejmu prośbę o podjęcie stosownych decyzji.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceszefowa Kancelarii Senatu na Gali X edycji Konkursu im. Olgierda Fietkiewicza

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk uczestniczyła w uroczystej Gali X edycji Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.

„Dzieci i ryby mają głos” - debata młodzieżowa z udziałem Marszałka Senatu RP

„Czysta, zielona, przyjazna planeta – która po prostu musi ocaleć – to temat niezwykle ważny, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Jestem dumny, że w Senacie możemy o tym z młodzieżą rozmawiać” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Prace w komisjach senackich – 22 września 2022 r.

Obradowały senackie komisje: praw człowieka, spraw zagranicznych, nauki, edukacji i sportu