Narzędzia:

Otwarcie wystawy „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”

edukacja i kultura 20.07.2022
Otwarcie wystawy „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni” (fot. Łukasz Kamiński)

O wkładzie Brunona Szulca w historię literatury i sztuk plastycznych mówił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie wystawę pt. „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”.

„To dla nas niezwykła radość i zaszczyt móc otworzyć w skromnych progach Senatu wystawę poświęconą patronowi Roku 2022 Brunonowi Schulzowi” – powiedział Marszałek Senatu. Podkreślił, że był on nie tylko genialnym i oryginalnym pisarzem, lecz także grafikiem, rysownikiem, malarzem i nauczycielem. Profesor Grodzki przypomniał także, że większość życia artysta spędził w swoim  ukochanym mieście – Drohobyczu. Tam też zginął zastrzelony w 1942 r. „Bruno Schultz zostawił dość skromny dorobek literacki: „Sklepy Cynamonowe”, „Sanatorium pod Klepsydrą”. Tym bardziej fascynuje, bo niektórzy mówią, że jest to literatura trudna, czasem niezrozumiała. Dla mnie ona była fascynująca, pokazująca głębię wyobraźni tego niezwykle oryginalnego artysty” – dodał Marszałek. Podkreślił, że jego niezwykła twórczość wywiera wpływ na wyobraźnię kolejnych pokoleń.

Profesor Tomasz Grodzki przypomniał, że inicjatorką zarówno podjęcia uchwały w sprawie ustanowienia Brunona Schulza patronem roku 2022, jak i prezentacji ekspozycji poświęconej autorowi „Sklepów Cynamonowych” w gmachy Izby, była senator Halina Bieda.

Senator Halina Bieda podkreśliła, że ta wystawa jest tylko jednym z elementów uczczenia Brunona Schulza. Mówiła, że z powodu trwającej wojny w Ukrainie, nie udało się w tym roku uczestniczyć przedstawicielom Senatu w jubileuszowym 10. festiwalu twórczości Brunona Schulza w Drohobyczu. Zapowiedziała, że na przełomie października i listopada odbędzie się w Senacie konferencja poświęcona artyście.

Senatu uchwalił 2022 Rokiem Brunona Schulza. W ten sposób Izba uczciła przypadającą w tym roku 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę tragicznej śmierci artysty.

Wystawa prezentuje postać jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, którego dzieła przetłumaczono na 45 języków, człowieka obdarzonego niezwykłą wyobraźnią, inteligencją oraz kreatywnością, zasługującego na miano ambasadora polskiej kultury na świecie. Ekspozycję przygotowały Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza i Bytomski Klub Samorządowy.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i jej wpływie na rozwój samorządności.