Narzędzia:

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

sprawy międzynarodowe 28.06.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W trzecim dniu wizyty w Polsce, 29 czerwca br., irańscy deputowani spotkali się w Senacie z członkami Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Polsko-Irańskiej Grupy Przyjaźni.Spotkania dotyczyły możliwości rozwoju współpracy międzyparlamentarnej, procesu legislacyjnego, sytemu wyborczego i roli parlamentów w procesie stanowienia prawa. Posłowie i senatorowie RP wymienili ze swoimi kolegami z Iranu doświadczenia związane z praca w okręgach wyborczych, opowiedzieli o swoich regionach i ich rozwoju, a także o codziennej pracy parlamentarzysty w terenie.

Przewodniczący obu Grup – senator Władysław Komarnicki i Seyed Mehdi Farshadan - podpisali wspólne oświadczenie upamiętniające pomoc, jakiej Iran udzielił armii gen. Władysława Andersa i tysiącom towarzyszących jej polskich cywilów przybywających z ZSRR do Iranu, w 80. rocznicę tego wydarzenia „Dalsze wzmacnianie konstruktywnej współpracy parlamentarnej między Parlamentem Islamskiej Republiki Iranu a Senatem Rzeczypospolitej Polskiej, nadając jej nowy impuls poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw i konkretnych programów działania przyczyniających się do wymiany doświadczeń w dziedzinie prac parlamentarnych” – czytamy w dokumencie.

Irańscy parlamentarzyści podczas roboczego obiadu rozmawiali także z Wicemarszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem. Spotkali się ponadto z Wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim, odbyli także rozmowy w Ministerstwie Finansów.

W drugim dniu wizyty w Polsce, 28 czerwca br. członkowie Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Irańsko-Polskiej odwiedzili wiodące zakłady produkcyjne w województwie lubuskim. Spotkali się także z przedsiębiorcami oraz samorządowcami z Gorzowa Wielkopolskiego.

Przedstawiciele Wielkiego Zgromadzenia Konsultatywnego przebywają w Polsce od 27 czerwca br. na zaproszenie senatora Władysława Komarnickiego, przewodniczącego Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnej oraz senatora Grzegorza Czeleja i poseł Ewy Kołodziej – wiceprzewodniczących Grupy. Wizyta członków Grupy Przyjaźni Parlamentarnej Islamskiej Republiki Iranu i Rzeczypospolitej Polskiej.odbywa się w 80. rocznicę pomocy, jakiej Iran udzielił armii gen. Władysława Andersa i tysiącom towarzyszących jej polskich cywilów przybywających z ZSRR do Iranu.

W dwóch pierwszych dniach wizyty parlamentarzyści irańscy przebywali w województwie lubuskim, gdzie mieli okazję spotkać się z lokalnymi władzami i przedsiębiorcami, aby rozmawiać o możliwościach i pomysłach dotyczących możliwej współpracy. Deputowani odwiedzili producenta wyborów mlecznych KASKAT Sp. z o.o oraz firmę Silcare tworzącą produkty kosmetyczne. Parlamentarzyści z Iranu spotkali się ponadto z prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego oraz przedstawicielami Urzędu Miasta. Podczas spotkania omawiano zasady wybierania władz samorządowych w Polsce, systemu decyzyjnego na różnych szczeblach władz lokalnych i państwowych oraz sposobów na pozyskiwanie środków i zarządzanie finansami miasta.

Współpraca parlamentarnych grup polsko-irańskich w obu parlamentach trwa od wielu lat i pozwala przedstawicielom obu stron na rozwój kontaktów, realizację na poziomie parlamentarnym wspólnych inicjatyw różnych dziedzinach, a także na wymianę doświadczeń związanych z legislacją w sytuacjach kryzysowych -  np. w radzeniu sobie ze skutkami pandemii, migracjami, udzielaniem pomocy humanitarnej czy zarządzanie systemem ochrony zdrowia.
 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.