Narzędzia:

Zmiany w składzie Rady Ministrów

22.06.2022
Fot Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę 22 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera. Zastąpił na tej funkcji prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który odszedł z rządu. Agnieszka Ścigaj, Włodzimierz Tomaszewski i Zbigniew Hoffmann zostali powołani na funkcje ministrów-członków Rady Ministrów.

Zbigniew Hoffmann jest posłem PiS, zastępcą szefa Kancelarii Premiera i sekretarzem Komitetu ds. bezpieczeństwa. Ma mu podlegać bieżący nadzór nad Komitetem.

Posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj została powołana na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ma się ona w rządzie będzie zajmować szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Funkcję ministra-członka Rady Ministrów objął poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski, wywodzący się z Partii Republikańskiej. Tomaszewski zajął miejsce Michała Cieślaka, który zrezygnował z funkcji ministra.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP wskazywał, że pełnienie urzędu ministra - szczególnie w tych bardzo trudnych czasach - to wielka odpowiedzialność. "Dziękuję, że państwo przyjmujecie na siebie te zadania i wierzę w to, że będziecie je w znakomity sposób pełnili" – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

27 czerwca br. wizytę w Polsce rozpoczęła Grupa Przyjaźni Parlamentarnej Islamskiej Republiki Iranu i Rzeczypospolitej Polskiej. Irańscy parlamentarzyści odwiedzili Gorzów Wielkopolski, gdzie spotkali się m.in. z lubuskimi przedsiębiorcami.

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.

Prace w komisjach senackich – 27 czerwca 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.