Narzędzia:

Zespół „Zdrowie Polaków” nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej

zdrowie 07.06.2022
Zespół "Zdrowie Polaków" nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senat

O postrzeganiu miesiączki w Polsce oraz rozwiązaniach prawnych i dobrych praktykach w zakresie zdrowia i higieny menstruacyjnej rozmawiano podczas konferencji Senackiego Zespołu „Zdrowie Polaków”, zorganizowanej 7 czerwca 2022 r. w Senacie.

Przewodnicząca zespołu senator Beata Małecka-Libera mówiła, że Zespół „Zdrowie Polaków” zajmuje się utrzymaniem Polaków w zdrowiu. Wskazała, że dziś zajmie się tematem, o którym mało wiemy, który jest często pomijany, tematem tabu. Dlatego zdaniem senator tak mało osób jest świadomych, że istnieje wykluczenie menstruacyjne. Wśród powodów wskazała fakt, że edukacji zdrowotnej, w tym seksualnej, mamy w Polsce za mało. Nie rozmawiamy o fizjologii kobiety – dziś jest okazja by porozmawiać w oparciu o badania i przykłady ze świata -  podkresliła przewodnicząca.  „Tak, w szkole nie uczy się o fizjologii człowieka tak, jak należałoby o tym mówić, ani o tematach związanych z seksualnością” – zaznaczyła.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz przyznała, że „spotykamy się w Senacie, bo tu można rozmawiać”. Przypomniała, że spotkania na ten temat były organizowane w Sejmie, ale nie cieszyły się zainteresowaniem. Parlamentarzyści uważają, jej zdaniem, że to ideologia i nie chcą o tym rozmawiać. W tym obszarze działają jedynie organizacje pozarządowe i one wymagają naszej pomocy. Wyraziła nadzieję, że owocem konferencji będą konkretne wnioski, które będą stanowiły podstawę do inicjatywy legislacyjnej.

Olga Jabłońska z Kulczyk Foundation, która jest członkiem „Okresowej Koalicji” na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym, zaprezentowała wyniki badań nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej. Wskazała cztery czynniki składające się na to zagadnienie: dostęp do środków higienicznych, do toalet, do wiedzy, a także wspierające środowisko. Braki w tych obszarach prowadzą do problemów zdrowotnych, czy psychologicznych. Mają też wpływ na edukację, bo dziewczęta opuszczają zajęcia w szkołach, a to przekłada się w przyszłości na zatrudnienie i problemy ekonomiczne. Wskazała także, że  ubóstwo menstruacyjne to temat tabu. „Ono występuje i wymaga dofinansowania, pomocy rządu i państwa” - podkreślała. Z zaprezentowanych badań wynika, że 42 proc. kobiet nie rozmawia w domu o menstruacji, 1/3 dziewczynek nie jest przygotowana do pierwszej miesiączki. „Chcemy zbudować szeroką koalicję na rzecz zdrowia menstruacyjnego wśród osób menstruujących” – mówiła.

Senator Halina Bieda jako przykład dobrych praktyk podała akcję stowarzyszenia „Piękna strona miasta” z Bytomia, która w ramach budżetu partycypacyjnego ustawiła skrzyneczki z dostępnymi dla dziewcząt i kobiet podpaskami i tamponami. Podobne akcje prowadzą niektóre samorządy, np. Dzielnica Śródmieście M. St. Warszawy, a także organizacje społeczne.

Uczestnicy spotkania wskazywali realizowane programy i przykłady rozwiązań legislacyjnych w Nowej Zelandii, Szkocji, czy we Francji. Dotyczą one zarówno edukacji, jak walki z ubóstwem menstruacyjnym. Wskazano np., że w Hiszpanii trwają prace nad wprowadzeniem urlopu menstruacyjnego. Senator Małecka-Libera powiedziała, że senacka Komisja Zdrowia przyjrzy się podjętymi dziś tematami w kontekście ewentualnej inicjatywy legislacyjnej. Zaznaczyła, że proces legislacyjny musi opierać się o rzetelną wiedzę, konsultacja z ekspertami, czy uwzględniać aspekt ekonomiczny, aby być realną odpowiedzią na wskazywane problemy społeczne. Zachęciła organizacje i ekspertów do włączenia się w pracy nad propozycjami w zakresie zdrowia i higieny menstruacyjnej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.

Wiceszef Kancelarii Senatu na obchodach 81. rocznicy Akcji pod Arsenałem

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk w imieniu marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej 26 marca br. wziął udział w uroczystości 81. rocznicy Akcji pod Arsenałem.