Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z przewodniczącą Bundestagu

sprawy międzynarodowe 24.05.2022
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

24 maja br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającą z wizytą oficjalną w Polsce przewodniczącą Bundestagu Republiki Federalnej Niemiec Bärbel Bas. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji w Ukrainie oraz współpracy międzyparlamentarnej.

Przewodnicząca Bas podkreśliła, że jest to jej pierwsza wizyta w Polsce oraz poinformowała, że na zaproszenie Rady Najwyższej złożyła w początku miesiąca wizytę w Kijowie. Zaznaczyła, że potępia zbrodnie dokonane w Buczy i uważa, że ich sprawcy powinni stanąć przed sądem. Przewodnicząca Bundestagu wyraziła także uznanie dla polskiego społeczeństwa za przyjęcie ukraińskich uchodźców zaznaczając jednocześnie, że wysiłek takich krajów jak Polska i Mołdawia przy przyjmowaniu uchodźców wymaga wsparcia ze strony całej Unii Europejskiej.

Marszałek Tomasz Grodzki oświadczył, że w kwestii reakcji na niczym nie usprawiedliwioną agresję Federacji Rosyjskiej  na Ukrainę obie izby polskiego parlamentu są zgodne. Podkreślił, że wolny świat musi pozostać zjednoczony aż ostatni rosyjski żołnierz opuści Ukrainę. Zaznaczył, że perspektywa uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych powinna być nadrzędnym priorytetem. Wyraził także nadzieję, że zaangażowaniu w odbudowę Ukrainy po wojnie towarzyszyć będzie intencja wspierania tego kraju na drodze do członkostwa w UE.

W nawiązaniu do problematyki współpracy międzyparlamentarnej Marszałek Senatu RP poinformował, że Senat i Bundesrat utrzymują regularne kontakty na szczeblu przewodniczących izb oraz utworzonych w bieżącej kadencji grup bilateralnych. Wspólnie angażują się we współpracę międzyparlamentarną w formacie Trójkąta Weimarskiego. Przewodnicząca Bundestagu poinformowała natomiast o intencji rozwinięcia tradycyjnych spotkań prezydiów Sejmu i Bundestagu do pełnego formatu weimarskiego.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja na temat migracji w Stambule

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz senator Margareta Budner uczestniczą w konferencji organizowanej przez Unię Międzyparlamentarną oraz Wielkie Narodowe Zgromadzenie Turcji.

Wizyta wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej w Genewie

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w sesji Komitetu Zarządzającego Parlamentarnej Konferencji ds. Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z wizytą w Kanadzie

Wicemarszałek Marek Pęk zakończył wizytę w Kanadzie