Narzędzia:

Marszałek Senatu RP spotkał się z prezydentem Słowenii

sprawy międzynarodowe 20.05.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

20 maja br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającym w Polsce z wizytą oficjalną prezydentem Słowenii Borutem Pahorem. Była to wizyta pożegnalna kończącego kadencję słoweńskiego przywódcy.

Obaj politycy dyskutowali m. in. o sytuacji w Ukrainie. Prezydent Borut Pahor interesował się polską oceną perspektyw i warunków zakończenia wojny. Marszałek Tomasz Grodzki wyraził przekonanie, że niczym nieuzasadniona i bezprawna agresja przyniesie Federacji Rosyjskiej podobne skutki, jak wojna w Afganistanie.  Ocenił, że efektem działań Władimira Putina jest jedność Zachodu oraz pełna identyfikacja obywateli Ukrainy z ich państwem. Prezydent Słowenii zwrócił uwagę, że jakkolwiek Putin nie docenił gotowości bojowej ukraińskiej armii oraz determinacji Stanów Zjednoczonych, to nadal nie wolno Rosji lekceważyć, zwłaszcza że przez tyle lat dochodzące z jej strony sygnały były ignorowane.

Nawiązując do niedawnej wizyty w Kijowie Marszałek Grodzki stwierdził, że świadectwo ludobójstwa, z którymi przywódcy Zachodu zapoznali się w Buczy, stało się punktem zwrotnym w podejściu do kwestii sankcji wobec Rosji i materialnej pomocy dla Ukrainy. 

Marszałek Senatu RP i prezydent Słowenii dyskutowali także o relacjach wewnątrz Unii Europejskiej. Borut Pahor zwrócił uwagę na problem dotrzymania zobowiązań Unii w stosunku do Bałkanów Zachodnich. Wyraził przekonanie, że  obserwowany w Słowenii i w Polsce konsensus w ocenie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa pozwoli utrzymać konsekwencję w trwaniu po stronie wyznawanych wartości. 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności

Co należy zmienić, by przygotować ośrodki zamknięte dla uchodźców na większą presję migracyjną i by były przestrzegane w nich unijne standardy - na ten temat dyskutowali parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.

Wizyta studyjna senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Wizyta studyjna członków senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Polityki Senioralnej i Społecznej na Północno-Wschodnim Mazowszu i Podlasiu.