Narzędzia:

„Pracownicy i pracodawcy” – debata młodzieży w Senacie

20.05.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

„Pracownicy i pracodawcy” to temat piątego spotkania w ramach cyklu debat młodzieży ze specjalistami „Dialogi senackie”, które odbyło się w Senacie 20 maja br. W spotkaniu wzięli udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor personalny w Eden Springs Beata Stola, przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz oraz młodzież ze szkół z różnych miast Polski.

„Zapraszamy Was do Senatu, abyście u progu dorosłego życia mogli porozmawiać ze znakomitymi ekspertami, którzy podzielą się swoim doświadczeniem, ale także po to, aby przekonać Was, że najlepszym drogowskazem w życiu poza przyzwoitością i przestrzeganiem norm jest podążanie za swoimi marzeniami. Marzenia zazwyczaj się spełniają” – mówił marszałek Tomasz Grodzki, otwierając spotkanie. Z okazji 64. urodzin marszałka Senatu uczestnicy debaty życzyli mu zdrowia, wytrwałości i entuzjazmu w dążeniu do wyznaczonych celów, siły do zmiany tego, co można zmienić.

Za pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją podziękowała Julia Pertsiuk, studentka Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki. „Moja ojczyzna walczy o prawo do życia, broni wolności i demokracji na Ukrainie, w Europie i świecie” – podkreśliła.

Podczas dyskusji poruszono kwestie dotyczące łamania praw pracowniczych, tzw. umów śmieciowych, niepłaconych nadgodzin czy mobbingu i dyskryminacji pracowników.

Przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz przypomniał, że zgodnie z art. 22 kodeksu pracy, gdy jest określone miejsce i czas pracy oraz istnieje podległość służbowa, pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika na etat. Zwrócił uwagę, że takich umów w wielu branżach, np. w gastronomii, prawie nie ma. Jak mówił, umowy śmieciowe stosowane są na masową skalę. W ocenie Piotra Szumlewicza do lepszego egzekwowania praw pracowniczych przyczyniłyby się układy zbiorowe, w ramach których są ustalane konkretne stawki wynagrodzeń dla określonych stanowisk.

Zdaniem Beaty Stoli z Eden Springs polskie prawo pracy jest skomplikowane, a kodeks pracy jest przestarzały i niedostosowany do obecnej sytuacji gospodarczej. Zwróciła uwagę, że nadal nie ma na przykład regulacji dotyczących pracy zdalnej. „Przestrzeganie prawa pracy jest fundamentem zdrowego funkcjonowania firmy” – podkreśliła. W ocenie Piotra Szumlewicza głównym problemem nie są nieaktualne zapisy kodeksu pracy, ale jego nieprzestrzeganie. Przedstawił też propozycje Związkowej Alternatywy. Są to m.in.: wprowadzenie wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta w wysokości 2,5-krotności wynagrodzenia w dni powszednie i obligatoryjnych odsetek ustawowych w wysokości 0,5% za każdy dzień nieterminowego wypłacania wynagrodzeń w wypadku wszystkich rodzajach umów; zrównanie wynagrodzeń w sektorze publicznym pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach; wprowadzenie limitów nierówności płacowych w przedsiębiorstwach (stosunek wynagrodzenia prezesa zarządu do płacy pracownika 1:8); jawność płac w całej gospodarce.

Organizatorem debat jest ruch młodzieżowy „Gadka senacka” przy współpracy z Kancelarią Senatu, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundacją Wolna Szkoła oraz Protestem z Wykrzyknikiem.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

27 czerwca br. wizytę w Polsce rozpoczęła Grupa Przyjaźni Parlamentarnej Islamskiej Republiki Iranu i Rzeczypospolitej Polskiej. Irańscy parlamentarzyści odwiedzili Gorzów Wielkopolski, gdzie spotkali się m.in. z lubuskimi przedsiębiorcami.

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.

Prace w komisjach senackich – 27 czerwca 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.