Narzędzia:

Święto Straży Marszałkowskiej

20.05.2022
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Jesteście częścią wielkiej parlamentarnej rodziny, jesteśmy z was z dumni, i dziękujemy, że służycie parlamentowi, Polsce i Polakom – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej podczas uroczystego apelu, który odbył się 20 maja br. z okazji przypadającego tego dnia święta formacji, chroniącej parlament. W uroczystości udział wzięli także Wicemarszałkowie Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka i Marek Pęk oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski wraz z zastępcami: dr. Karoliną Zioło-Pużuk i Jarosławem Stolarczykiem. Obecna była także Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicemarszałkowie izby, kierownictwo Kancelarii Sejmu, a także rodziny członków Straży Marszałkowskiej.

Marszałek dziękował strażniczkom i strażnikom za ich pracę i umiejętności, za to, że są wizytówką parlamentu i – jak powiedział prof. Grodzki – „za to, że czujemy się nie tylko bezpiecznie, ale czujemy się również zaopiekowani”. Marszałek Senatu podkreślił, że funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej są częścią wielkiej parlamentarnej rodziny, a swoim wsparciem i pomocą służą nie tylko w gmachu parlamentu, ale także podczas licznych uroczystości państwowych i oficjalnych odbywających się z udziałem parlamentarzystów. „Jesteśmy z was z dumni, i dziękujemy, że służycie parlamentowi - ale tak naprawdę służycie Polsce i Polakom, prezentując najwyższe standardy formacji, która jest rzeczywiście unikalna w skali wielu parlamentów” – zaznaczył Marszałek Tomasz Grodzki. Dodał, że jako lekarz chciałby także podziękować strażniczkom i  strażnikom za ich zaangażowanie w pracę podczas pandemii koronawirusa. „Wasz takt, wasza pomoc, wasze wsparcie, pozwalało nam - Pani Marszałek Witek i mnie, i tym, którzy zarządzają pracami parlamentu, uczynić wszystko, żeby ta praca w trudnych, dramatycznych czasach była jak najbardziej bezpieczna dla nas wszystkich” – podkreślił Marszałek Senatu RP. Marszałek przekazał także gratulacje członkom formacji, którzy z okazji Święta Straży Marszałkowskiej zostali awansowani, a także życzenia wszelkiej pomyślności i spełnienia zawodowych i prywatnych marzeń.

Święto Straży Marszałkowskiej jest obchodzone 20 maja na mocy ustawy uchwalonej w 2018 r. Zgodnie z jej przepisami Straż Marszałkowska jest umundurowaną i uzbrojoną formacją, wykonującą obowiązki w zakresie ochrony Sejmu i Senatu. Wśród jej zadań wymienia się m.in. ochronę terenów, obiektów i urządzeń będących w zarządach kancelarii: Sejmu i Senatu, kontrolę pirotechniczno-radiologiczną osób, pojazdów, terenów i obiektów parlamentu; zapewnienie bezpieczeństwa osobom tam przebywającym oraz w miejscach posiedzeń: Zgromadzenia Narodowego, Sejmu i Senatu; wydawanie przepustek, czy udział w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz w asystach honorowych.

Straż Marszałkowska stanowi statutową jednostkę organizacyjną Kancelarii Sejmu. Jej tradycje sięgają czasów I RP i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kiedy żołnierze podlegli marszałkowi zapewniali porządek i bezpieczeństwo króla oraz parlamentarzystów wokół miejsca obrad sejmu.

W Straży Marszałkowskiej pełni dziś służbę 208 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.

Obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności

Co należy zmienić, by przygotować ośrodki zamknięte dla uchodźców na większą presję migracyjną i by były przestrzegane w nich unijne standardy - na ten temat dyskutowali parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Marszałek Senatu RP wziął udział w Naradzie Ambasadorów

Jesteśmy całkowicie świadomi ogromnie ważnej roli, jaką odgrywacie jako reprezentanci Rzeczypospolitej. Senat pozostaje dla Państwa otwarty – powiedział prof. Tomasz Grodzki do uczestników dorocznej narady polskich ambasadorów.