Narzędzia:

Marszałek Senatu o 42. posiedzeniu Izby

18.05.2022
Fot Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Podczas rozpoczętego 18 maja br. dwudniowego posiedzenia Senat zajmie się projektem inicjatywy ustawodawczej, przywracającym wspólne opodatkowanie samotnych rodziców z dziećmi – poinformował na briefingu prasowym Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Jak podkreślił, senatorowie uważają, że te osoby „są ewidentnie skrzywdzone w aspekcie polskiego prawa podatkowego”. Zaznaczył, że projekt tej inicjatywy przygotowała grupa senatorów z senator Magdaleną Kochan na czele.

Marszałek Senatu dodał, że podczas 42. posiedzenia Izba rozpatrzy także między innymi nowelizację ustawy o pomocy dla Ukrainy, która przygotowana została przez Ministerstwo Cyfryzacji. Senatorowie zajmą się także ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, istotną – jak podkreślił Marszałek – dla tych rolników, którzy przechodzą na emeryturę. W porządku obrad jest także ustawa o utworzeniu Akademii Kopernikańskiej - jak poinformował prof. Tomasz Grodzki, Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rekomenduje Senatowi jej odrzucenie. Senatorowie rozpatrzą ponadto ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich, który ma przypadać 20 czerwca -  aczkolwiek jak zaznaczył Marszałek Grodzki – w pracach nad tą ustawą pojawiły się ”pewne kontrowersje, czy nie powinien on przypadać 16 lipca”.

Marszałek Senatu RP zwrócił uwagę, że ważnym punktem obrad będzie informacja rządu na temat możliwości uruchomienia środków dla Polski w ramach tzw. Krajowego Planu Odbudowy. Prof. Tomasz Grodzki wyraził jednocześnie zdziwienie, że rząd w tym punkcie będzie reprezentował wiceminister infrastruktury Marcin Horała, a nie minister rozwoju Waldemar Buda czy wiceminister finansów Artur Soboń, którzy pracowali przy KPO.

Marszałek zapowiedział, że Senat rozpatrzy dwa wnioski o uchylenie immunitetów, które dotyczą jego i senator Magdaleny Kochan.

Prof. Tomasz Grodzki poinformował ponadto, że na następnym posiedzeniu Izby w początkach czerwca będą rozpatrywane ustawy, które dotyczą m.in. implementacji prawa, unijnego w zakresie odpadów ze statków morskich. W czerwcu Senat zajmie się także zmianami w ustawach podatkowych, które przewidują m.in. zmniejszenia podatku PIT z 17 do 12 proc.